Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Dlaczego warto wybierać polskie meble?

Dlaczego warto wybierać polskie meble?

Meble produkowane w Polsce są chętnie nabywane nie tylko przez obywateli Rzeczypospolitej. W odpowiedzi na duży popyt za granicą eksportuje się je do wielu krajów członkowskich Unii Europejskiej, a także poza granice Starego Kontynentu.

Dane statystyczne mówią same za siebie: Polska plasuje się na piątym miejscu w hierarchii państw członkowskich Unii Europejskiej, jeśli chodzi o udział w łącznych przychodach płynących z eksportu mebli. Co więcej, nasz kraj – łącznie z Chinami, Niemcami i Włochami – należy do ścisłej czołówki eksporterów mebli w skali całego świata. W roku 2004 na liście naszych importerów znalazły się aż 133 kraje, w roku 2015 liczba ta zwiększyła się jeszcze, tak że obecnie aż 161 państw jest zainteresowanych polskimi produktami. Jakim to czynnikom polska branża meblarska zawdzięcza tak ogromny sukces rynkowy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule, wskazując jednocześnie powody, dla których warto kupować polskie meble.

 

Niskie koszty pracy

Czynnikiem bezsprzecznie zapewniającym Polsce przewagę nad innymi krajami europejskimi w zakresie produkcji mebli są niskie koszty pracy. Wynoszą one trzy razy mniej niż za granicą. Przekłada się to wydatnie na cenę polskich produktów, która jest bardzo atrakcyjna w porównaniu do wartości pieniężnej kanap, foteli, krzeseł czy stolików produkowanych gdzie indziej. I tak np. nowoczesne meble tapicerowane z Polski kupimy już za 1200 zł! Nie jest to wygórowana cena, jeśli wziąć pod uwagę solidność i jakość materiałów, z których produkty te są wykonywane.

 

Wydajność

Innym czynnikiem, któremu Polska zawdzięcza rynkową dominację nad innymi krajami w produkcji i eksporcie mebli, jest duża wydajność pracy odnotowywana w tym sektorze. W latach 2004-2015 skoczyła ona wzwyż o 3,6%, natomiast w pozostałych krajach Unii Europejskiej spadła o 0,4%. Przyczyn wzrostu wydajności należy upatrywać we wciąż intensyfikującej się konsolidacji przedsiębiorstw zaangażowanych w rozwój polskiej branży meblarskiej.

 

Prognozy

Eksperci podkreślają, że oba powyżej opisane czynniki pozwalają spodziewać się dalszych sukcesów polskich producentów. Kluczowe jest tutaj pozyskiwanie nowych rynków zbytu, któremu niewątpliwie sprzyjają zarówno niskie koszty pracy, jak również duża wydajność. Nie bez znaczenia jest również nieposzlakowana jakość polskich produktów, które cechują się nie tylko wysokimi walorami estetycznymi, ale przede wszystkim solidnym wykonaniem i trwałością materiałów. Są to, jak się wydaje, powody wystarczające, aby wspierać polski przemysł meblarski swoimi decyzjami zakupowymi.