Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Gdzie najlepiej sprawdzą się lampy sufitowe?

Gdzie najlepiej sprawdzą się lampy sufitowe?

Odpowiednio dopasowane i stylowe oświetlenie zapewni intymny i niepowtarzalny klimat w każdym mieszkaniu. Trzeba jednak pamiętać, że lampy to swego rodzaju ozdoba naszego domu, dlatego tak ważne jest, by idealnie wpisywały się zarówno w nasze gusta, jak i w ogólny wystrój wnętrza.

Dobór odpowiedniego źródła oświetlenia to zadanie niełatwe, pod uwagę należy bowiem wziąć bardzo wiele czynników – od ogólnego stylu, przez kolorystykę, aż po barwę i temperaturę światła, jaką otrzymamy po zamontowaniu lampy. Obecny rynek oferuje nam setki, ba, nawet tysiące różnych modeli lamp sufitowych, które znacząco różnią się od siebie zarówno wyglądem, stylem, jak i emitowanym światłem (chociaż to w największej mierze uzależnione jest od doboru klosza).

Jednak sam wybór odpowiedniej lampy to nie ostatnia przeszkoda, jaką będziemy musieli pokonać na drodze do naszego wymarzonego wystroju wnętrza. Nie można bowiem powiesić jej w dowolnym miejscu. Należy dobrze się zastanowić, czy dany model pasuje do wielkości pomieszczenia; czy należycie je oświetli, a także czy nie będzie przeszkadzać domownikom w codziennych czynnościach (dzieje się tak, gdy lampa zawieszona jest zbyt nisko).

 

Jak więc znaleźć idealne miejsce dla lampy sufitowej?

Pierwsze, co należy wziąć pod uwagę, to oczywiście samo pomieszczenie, w którym planujemy zawiesić lampę. Należy w tym miejscu nadmienić, że lampy sufitowe nie będą pasowały do każdego pokoju. Tego typu oświetlenie idealnie sprawdzi się w:

  • salonie

w którym najlepszym z możliwych miejsc jest oczywiście centralny punkt sufitu. Tak zamontowane źródło światła centralnego pozwoli w piękny i efektowny sposób rozjaśnić całe pomieszczenie (lub nada mu intymną atmosferę, jeśli wybierzemy przyciemniany klosz). Trzeba jednak pamiętać, że salon to miejsce, w którym zarówno my, jak i pozostali domownicy wykonują różne codzienne czynności – związane z nauką, pracą czy relaksem. Dlatego niezbędne w tym przypadku będzie dobranie dodatkowych źródeł światła (takich jak lampki czy kinkiety).

  • kuchni

w której najlepszym miejscem również będzie centralny punkt stropu. Jednak trzeba pamiętać, że w kuchni światło musi sięgać dosłownie każdego zakątka. Dlatego jeżeli nie chcemy montować w niej dodatkowych źródeł oświetlenia, warto wybrać przezroczysty klosz, który rozproszy światło po całym pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem będzie także wykorzystanie światła odbitego – zapobiegnie ono powstawaniu cieni.

  • pokoju jadalnym

W tym pomieszczeniu sytuacja wygląda już nieco inaczej. Najlepszym miejscem na zamontowanie lampy sufitowej będzie przestrzeń nad stołem. Dzięki dobremu oświetleniu przygotowywane przez nas potrawy będą prezentowały się jeszcze lepiej niż normalnie, a wspólne posiłki z rodziną staną się jeszcze przyjemniejsze.

 

Lampa a rozmiar pomieszczenia

Co do tego punktu, warto trzymać się jednej złotej zasady, którą wyznacza… matematyka. Należy dokładnie zmierzyć zarówno długość, jak i szerokość pomieszczenia, po czym wynik (przełożony z metrów na centymetry) pomnożyć przez 2,5. Otrzymany wynik będzie wyznaczał idealną średnicę lampy dla danego pokoju. Oczywiście takie wyliczenia mają tylko charakter orientacyjny, ale kilka centymetrów różnicy nie zaszkodzi.