Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Jak urządzić łazienkę w stylu retro?

Jak urządzić łazienkę w stylu retro?

Czasy zdominowane przez surowy i minimalistyczny design nie pozostawiają zbyt wiele miejsca na klasyczne akcenty. A jednak wbrew panującym trendom część osób decyduje się na styl retro w łazience.

Jeśli chodzi o liczbę miłośników, styl retro obecnie przegrywa konkurencję z nowoczesnym minimalizmem. Ale wciąż zachowuje aktualność i nadal cieszy się powodzeniem. Najlepszym na to dowodem są osoby, które na przekór panującej modzie decydują się urządzić swoją łazienką w stylu retro.

 

Styl retro: w jakich łazienkach się sprawdzi?

Styl retro najbardziej pasuje do wnętrz w przedwojennych kamienicach, charakteryzujących się dużymi, okazałymi oknami oraz wysokimi pomieszczeniami. Ale sprawdzi się również w nowoczesnych mieszkaniach. Jeśli umiejętnie się go wykorzysta, może być bardzo efektowny i wywoływać pozytywne wrażenie. Styl retro licuje zwłaszcza z łazienkami przestronnymi. Jedną z jego symptomatycznych wręcz cech jest łączenie ze sobą elementów aranżacyjnych pochodzących z różnych pomieszczeń. I tak np. łazienka w stylu retro przypomina po części salon z lat 30. XX w.

Właściciele małych łazienek mogą się pokusić o retro-akcenty, o tchnące klasyką dodatki w umiarkowanej ilości, tak żeby nie przytłoczyć optycznie wnętrza. Przykładowo, usytuowanie prostokątnej wanny w okolicy stylizowanego na czasy dawniejsze lustra może dać bardzo ciekawy efekt.

 

Wyznaczniki stylu retro

Jednym z najbardziej rzucających się w oczy wyznaczników stylu retro są ściany wyłożone białymi płytkami lub boazerią. Drewno powinno być zabezpieczone przed nadmierną wilgocią, o którą w łazience nie trudno. Warto przy okazji zauważyć, że w sklepach budowlanych można kupić płytki imitujące boazerię, co oszczędzi nam pracy związanej z impregnacją. A może wolałbyś okleić ściany jakąś barwną, wzorzystą tapetą? Ważne, aby harmonizowała ona z innymi elementami wystroju i rzeczywiście przydawała wnętrzu uroku.

 

Styl retro to świetny sposób na uatrakcyjnienie łazienki. Jest ponadczasowy, a ostatnio mimo trendu na minimalizm wraca do łask. Może i Ty zdecydujesz się urządzić swoją łazienkę w tym stylu?