Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Jak urządzić taras ogrodowy?

Jak urządzić taras ogrodowy?

Taras to miejsce, na którym najchętniej spędzamy słoneczne dni, odpoczywamy, spotykamy się z przyjaciółmi. Warto poczynić kilka starań, by ten "letni pokój" stał się estetycznym i wygodnym miejscem.

Aranżacja tarasu powinna być spójna z domem i z ogrodem - wszak pełni on funkcję łącznika między tymi dwiema przestrzeniami. Na dużych działkach wychodzący na ogród taras może być otwarty - jeśli jest umieszczony ponad poziomem działki, można połączyć go z gruntem obrośniętą roślinami łagodną skarpą, w którą wkomponowane będą stopnie schodów. Na mniejszych działkach, w bliskim sąsiedztwie ulicy czy sąsiadów, dobrze jest zapewnić sobie poczucie intymności. Miejsce niedzielnych śniadań i towarzyskich spotkań nie powinno być wystawione na wścibskie spojrzenia. Obudowanie drewnianymi czy bambusowymi panelami lub posadzenie wokół pnączy czy bylin nie zaburzy harmonii i poczucia obcowania z naturą, a jednocześnie osłoni przed wiatrem.

Warto też postarać się, by choć część tarasu pozostała zacieniona - w słoneczne popołudnia ten fragment będzie dawał wytchnienie przed upałem. Może do tego posłużyć fragmentaryczne zadaszenie, pod postacią markizy lub gustownie dobranego parasola. Dobrym wyjściem jest też postawienie drewnianej konstrukcji, na której wspinać się będą szybko pnące rośliny -  kokornak, powojnik bądź winorośl.

Zainstalowanie oświetlenia pozwoli nam cieszyć się przebywaniem na zewnątrz nawet późnym wieczorem. Doskonale nadadzą się lampy naścienne (koniecznie takie do zewnętrznego użytku!) o niezbyt dużej mocy, by nie oślepiały, a jedynie rozpraszały mrok.

Kolejną istotną sprawą jest dobór mebli - lepiej unikać mało atrakcyjnych wizualnie choć praktycznych mebli z plastiku. Na rynku dostępne są meble ogrodowe z wymiennymi elementami materiałowymi, wykonanymi z akrylu - nie nasiąkają wodą i nie brudzą się zbyt szybko, poza tym można je zdejmować i czyścić. Meble powinny być wygodne, z podłokietnikami, posiadać regulowane oparcia, by zapewnić jak najwyższy komfort.

Elegancko umeblowany, zacieniony i ozdobiony roślinami taras zapewni nam miejsce do relaksu od wiosny po jesień, pozostając przestrzenią, na której najchętniej będziemy spędzać czas. 

 

RP