Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Jak urządzić wąski przedpokój?

Jak urządzić wąski przedpokój?

Wąskie wnętrza nie muszą być klaustrofobiczne - można je zaaranżować w taki sposób, by sprawiały wrażenie większych, niż są w rzeczywistości.

W małych pomieszczeniach, szczególnie wąskich, każdy centymetr jest ważny. Oto kilka zasad, którymi warto się kierować przy aranżowaniu wnętrza długich i wąskich przedpokojów:

 

Po pierwsze: Przede wszystkim nie powinno się takich przestrzeni niepotrzebnie zagracać, bo to tylko zmniejszy ich wizualną powierzchnię. Istotą zachowania poczucia przestrzennego w takich pomieszczeniach jest ograniczenie ilości mebli do minimum.

Po drugie: Do pomalowania ścian warto wybrać jasne kolory, które rozświetlą przedpokój.

Po trzecie: Najlepszą metodą optycznego poszerzenia wąskiej przestrzeni są oczywiście niezawodne lustra. Umieszczenie nawet jednego, dużego lustra na ścianie optycznie poszerzy pokój.

Po czwarte: Do osiągnięcia efektu brakuje nam jeszcze więcej światła. Dzięki przeszklonym drzwiom, uda nam się wpuścić do przedpokoju trochę więcej światła, a to naprawdę wiele zmienia.

Po piąte: Warto, by podłoga była zawsze lśniąca i w równie jasnych barwach, co ściany - to także pomoże odbić światło i tym samym sprawić wrażenie przestronności.

Po szóste: Dobrym pomysłem jest fototapeta, która zyskuje coraz większą popularność, a to za sprawą możliwości uzyskania efektu, którego szukamy. Wybierając tapetę ze zdjęciem o wysokiej głębi, uzyskamy optyczne powiększenie naszego pokoju. Idealnie do tego nadają się tapety przedstawiające rozległe łąki czy też piaszczystą plażę i morze.

Po siódme: Jeśli w przedpokoju niezbędna jest nam szafa, to chcąc uniknąć wrażenia ciasnoty, wybierzmy wąską szafę z przesuwanymi drzwiczkami, najlepiej z lustrzanym wykończeniem. Najlepszym miejscem dla szafy będzie krótsza ściana, szczególnie na końcu korytarza. Przesuwane drzwi dodatkowo zapobiegną ograniczaniu przestrzeni, w przeciwieństwie do tych otwieranych standardowo.

 

Andrzej Królak