Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Jak urządzić wąski przedpokój?

Jak urządzić wąski przedpokój?

Wąskie wnętrza nie muszą być klaustrofobiczne - można je zaaranżować w taki sposób, by sprawiały wrażenie większych, niż są w rzeczywistości.

W małych pomieszczeniach, szczególnie wąskich, każdy centymetr jest ważny. Oto kilka zasad, którymi warto się kierować przy aranżowaniu wnętrza długich i wąskich przedpokojów:

1. Przede wszystkim nie powinno się takich przestrzeni niepotrzebnie zagracać, bo to tylko zmniejszy ich wizualną powierzchnię. Istotą zachowania poczucia przestrzennego w takich pomieszczeniach jest ograniczenie ilości mebli do minimum.

2. Do pomalowania ścian warto wybrać jasne kolory, które rozświetlą przedpokój.

3. Najlepszą metodą optycznego poszerzenia wąskiej przestrzeni są oczywiście niezawodne lustra. Umieszczenie nawet jednego, dużego lustra na ścianie optycznie poszerzy pokój.

4. Do osiągnięcia efektu brakuje nam jeszcze więcej światła. Dzięki przeszklonym drzwiom, uda nam się wpuścić do przedpokoju trochę więcej światła, a to naprawdę wiele zmienia.

5. Warto, by podłoga była zawsze lśniąca i w równie jasnych barwach, co ściany - to także pomoże odbić światło i tym samym sprawić wrażenie przestronności.

6. Dobrym pomysłem jest fototapeta, która zyskuje coraz większą popularność, a to za sprawą możliwości uzyskania efektu, którego szukamy. Wybierając tapetę ze zdjęciem o wysokiej głębi, uzyskamy optyczne powiększenie naszego pokoju. Idealnie do tego nadają się tapety przedstawiające rozległe łąki czy też piaszczystą plażę i morze.

7. Jeśli w przedpokoju niezbędna jest nam szafa, to chcąc uniknąć wrażenia ciasnoty, wybierzmy wąską szafę z przesuwanymi drzwiczkami, najlepiej z lustrzanym wykończeniem. Najlepszym miejscem dla szafy będzie krótsza ściana, szczególnie na końcu korytarza. Przesuwane drzwi dodatkowo zapobiegną ograniczaniu przestrzeni, w przeciwieństwie do tych otwieranych standardowo.

 

Andrzej Królak