Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Jak wykorzystać beton dekoracyjny w aranżacji wnętrz?

Jak wykorzystać beton dekoracyjny w aranżacji wnętrz?

Do niedawna stosowany głównie w przemyśle, dziś zyskuje coraz większe zainteresowanie jako element wyposażenia biur, lokali usługowych, a także prywatnych domów i mieszkań. Poniżej kilka pomysłów na zastosowanie betonu dekoracyjnego.

Ze względu na swój minimalistyczny, wręcz surowy charakter beton dekoracyjny najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach w stylu nowoczesnym i industrialnym. Idealnie zaprezentuje się w połączeniu z przedmiotami będącymi klasyką światowego designu i współczesnej sztuki aranżacji. Można wykorzystać go również we wnętrzu klasycznym lub eklektycznym, akcentując część przestrzeni w kuchni, sypialni, salonie czy gabinecie.

Do dyspozycji mamy trzy rodzaje betonu dekoracyjnego: gładki, z efektem deskowania oraz stalowego szalunku. Pierwszy z nich jest prosty i najbardziej neutralny – może posłużyć jako pokrycie całej ściany lub jej wydzielonego fragmentu, np. za kominkiem, łóżkiem czy telewizorem. Ciekawie zaprezentuje się w towarzystwie mebli i dekoracji w kontrastowym kolorze (szarość zestawiona z różem, zielenią, żółcią, granatem itp.). Beton z efektem deskowania ma niejednolitą powierzchnię z pionowymi lub poziomymi liniami, pozostałymi po szalunku. Dobrze będzie wyglądać jako pokrycie ścian w całym pomieszczeniu, choć należy wziąć pod uwagę, że nada mu tym samym surowy charakter. Poziomy efekt deskowania najlepiej sprawdzi się w salonie i sypialni, zaś pionowy można zastosować w przedpokoju lub biurze. Ostatnim rodzajem jest beton z efektem stalowego szalunku, o bardzo przemysłowym, surowym charakterze i charakterystycznymi równoległymi punktami na powierzchni. Tego typu materiał wymaga sporej przestrzeni – z tego względu najczęściej wykorzystuje się go w nowoczesnych loftach oraz przestrzeniach publicznych o industrialnym charakterze.

Beton dekoracyjny można zastosować również w roli zewnętrznego materiału do budowy domu – takie rozwiązanie oferuje firma Cemex, posiadająca dedykowaną kategorię betonów architektonicznych i barwionych oraz nawierzchni dekoracyjnych. Wybór tych materiałów pozwala na tworzenie oryginalnych kształtów budynków w szerokiej gamie kolorów, z możliwością dodatkowego eksponowania kruszywa nawierzchni. Powyższe przykłady doskonale obrazują, jak szerokie możliwości aranżacyjne daje obecnie wykorzystanie betonu dekoracyjnego w budowie i wyposażeniu wnętrz.