Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Jaki styl do wnętrza wybrać?

Jaki styl do wnętrza wybrać?

Urządzenie mieszkania od podstaw nie należy do łatwych. Pierwszy problem, z jakim można się spotkać, to wybór aranżacji. Priorytetem nie powinno być tylko to, co modne, ale również to, co odpowiada indywidualnym gustom i potrzebom.

Warto zastanowić się zatem nad tym, czego od wnętrza oczekujemy oraz jakie kompozycje uważane są przez nas za najbardziej estetyczne.

 

Minimalizm wciąż w modzie 

Styl, który jest ponadczasowy. Jego główną zaletą jest wszechobecny porządek wynikający z głównych założeń całej koncepcji – jak najmniejszej liczbie dekoracji. Osoby, które cenią przestronność i harmonię, doskonale odnajdą się we wnętrzu w stylu minimalistycznym. Kolorem, który dominuje w aranżacjach minimalistycznych, jest biel. Często łączona z czarnymi dodatkami lub wykorzystywana jako jedyny kolor wszystkich elementów wyposażenia wnętrza. Według pracownika sklepu Dekorolka takie monokolorowe pomieszczenia prezentują się doskonale, a odpowiednie połączenie faktur w tym samym kolorze pozwala uniknąć monotonii. Doskonałym przykładem może być kuchnia, w której znajdują się białe meble o matowym wykończeniu oraz drobne płytki na wysoki połysk. W sypialni można łączyć w efektowny sposób różnego rodzaju materiały, a więc białą pościel z wytłaczanym wzorem; satynowa, błyszcząca narzuta oraz futerkowy, biały dywan.

 

Stylowy industrializm 

Drewniane elementy we wnętrzu dają wrażenie elegancji i wysublimowanego stylu. Niezwykle cenione są drewniane belki, które warto zachować w oryginalnym stanie. Niestety wciąż wiele osób nie jest do nich przekonana, dlatego wyjątkowa powierzchnia drewna przykrywana jest warstwą farby. Jeśli w mieszkaniu znajdują się takie elementy, warto je w odpowiedni sposób wyeksponować. W wielu aranżacjach stosowane belki są atrapami, które nie tworzą elementu niezbędnego w konstrukcji, a mają charakter czysto dekoracyjny.

Jednak industrializm to nie tylko drewno. We wnętrzach w tym stylu często znaleźć można elementy z cegieł. Najczęściej jest to tylko jedna ściana, ale wprowadza do pomieszczenia osobliwy i niepowtarzalny surowy charakter, zwłaszcza w połączeniu z dekoracjami wykonanymi z metalu lub materiałów go przypominających.

 

Wysublimowany glamour

Choć styl ten kojarzony jest z przepychem i ekstrawagancją, to odpowiednie i umiarkowane wykorzystanie dodatków charakterystycznych dla glamour stworzy wnętrze eleganckie i oryginalne. Elementy, bez których styl glamour nie mógłby istnieć, to kryształowe żyrandole, wzorzyste tapety i materiały, fantazyjne, pikowane meble oraz błyszczące ozdoby. Jak w tym wszystkim zachować umiar i stworzyć harmonię? W bardzo prosty sposób – należy wyznaczyć elementy wyposażenia wnętrza, które będą stanowić tło oraz te, które będą miały cechy dekoracyjne. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się kanapa z wzorzystą tapicerką, to towarzyszyć jej mogą ozdobne zasłony, natomiast ściany powinny być gładkie. Warto również zachować równowagę w łączeniu kolorów – zbyt duża ilość barw stworzy nieestetyczna mozaikę, której daleko będzie do eleganckiej i stylowej aranżacji.