Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Kamień dekoracyjny w salonie

Kamień dekoracyjny w salonie

Kamień dekoracyjny jest coraz częściej wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Pod wieloma względami okazuje się lepszym rozwiązaniem niż inne materiały. Dlaczego? O tym poniżej.

Kamieniem dekoracyjnym można ozdobić każde pomieszczenie w mieszkaniu: salon, kuchnię, łazienkę, sypialnię... My jednak skupimy się tylko na zastosowaniu kamienia dekoracyjnego w salonie. Jest to materiał uniwersalny, który wpasuje się w każdy styl i będzie dobrze wyglądał w zestawieniu z najrozmaitszymi sprzętami czy wykończeniami. Aby uwydatnić walory estetyczne kamienia dekoracyjnego, warto zapoznać się z kilkoma poniższymi wskazówkami.

 

Rodzaje kamieni dekoracyjnych

Kamień dekoracyjny składa się z kamieni naturalnych lub surowców, które je wiernie imitują. Jest materiałem trwałym, solidnym i odpornym na uszkodzenia. Prezentuje się efektownie zarówno w kuchni, jak również w salonie czy łazience. Każdy, kto chciałby udekorować nim ściany, ma do wyboru trzy opcje:

  • kamienie naturalne,

  • gipsowe imitacje kamienia,

  • kamienie wykonane z betonu.

 

Najbardziej efektownym (a także, niestety, najdroższym) rozwiązaniem aranżacyjnym jest bez wątpienia kamień naturalny: piaskowiec, trawertyn, granit, wapień lub łupek. Tańsze są kamienie gipsowe oraz te wykonane z betonu. O ile jednak kamieniem naturalnym można wyłożyć ściany każdego pomieszczenia w mieszkaniu, o tyle imitacje z gipsu lub betonu nadają się jedynie do pomieszczeń, w których nie ma zbyt wiele wilgoci, ponieważ wchłaniają ją jak gąbka. W łazienkach i kuchniach jedynym racjonalnym rozwiązaniem byłoby więc wyłożenie ścian kamieniem naturalnym.

 

Kamień dekoracyjny w salonie

W salonie kamienia dekoracyjnego nie powinno być zbyt dużo – to najważniejsza zasada, którą warto się kierować przy aranżacji pokoju gościnnego. Wyłożenie wszystkich ścian kamieniem nie jest więc dobrym pomysłem – końcowy efekt mógłby być przytłaczający. Jedna ściana w zupełności wystarczy. Najlepiej, gdyby była to powierzchnia stanowiąca tło dla telewizora lub innego centralnego punktu w salonie. Każdy z wymienionych powyżej rodzajów kamienia będzie również odpowiedni do zaakcentowania strefy wypoczynku.

 

Kamień dekoracyjny nadaje wnętrzom niepowtarzalny klimat i stanowi jedną z najbardziej efektownych ozdób, jakimi można upiększyć salon. Grunt to trzymać się zasady jednej ściany. Mimo że jest to bardzo drogi materiał wykończeniowy, to jednak spełnia swoje zadanie znakomicie.