Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Łóżko – kluczowy element wystroju w pokoju dziecka

Łóżko – kluczowy element wystroju w pokoju dziecka

Dzieci lubią przebywać w otoczeniu ładnych mebli i przedmiotów – pod tym względem zupełnie nie różnią się od dorosłych. Urządzając przestrzeń, w której będą żyły, warto zwrócić uwagę na wystrój, a w szczególności na kluczowy jego element, jakim jest łóżko.

Pierwszą rzeczą, jaka powinna nas zainteresować podczas wyboru łóżka do pokoju dziecięcego, jest jego rozmiar. Łóżko duże zazwyczaj okazuje się wygodniejsze, jednak liczyć należy się nie tylko z komfortem podczas snu, ale również podczas codziennych czynności – mebel nie powinien zajmować zbyt dużej przestrzeni, pozostawiając w pomieszczeniu dosyć miejsca, aby dziecko mogło swobodnie się po nim poruszać, bawić się i wykonywać wszelkie aktywności. Kwestie te są przeciwstawne i dokonując wyboru musimy znaleźć pomiędzy nimi kompromis. Kończąc kwestię rozmiaru – warto wziąć pod uwagę to, że dziecko rośnie, dlatego lepiej rozejrzeć się za łóżkiem, które będzie odrobinę za duże – dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów w najbliższych latach. Łatwiej jest kupić większą pościel dla dzieci niż większe łóżko.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest jakość i wykonanie mebla. Wszystkie materiały wykorzystane do produkcji łóżka powinny być hipoalergiczne – łóżko musi być nie tylko wygodne, ale również zdrowe. Należy też uważać na materace o takiej konstrukcji, która sprzyja gromadzeniu się kurzu – taka sytuacja zdecydowanie utrudni zachowanie porządku, a ponadto kurz, a dokładniej znajdujące się w nim roztocza, mogą powodować reakcje uczuleniowe. Łóżko dla dziecka nie powinno mieć ostrych krawędzi - jeśli zostało wykonane z drewna, kanty muszą być zaokrąglone, a deski pokryte bezpieczną powłoką, np. lakierem. Dobra jakość mebla i wykorzystanych do produkcji tworzyw ma jeszcze tę zaletę, że pozwala mu zachować pełną funkcjonalność nawet, jeśli jest narażony na intensywną eksploatację. W dłuższej perspektywie to się po prostu opłaca.

Ostatnią, choć wcale nie najmniej ważną kwestią, jest estetyka. Łóżko w pokoju dziecięcym powinno podobać się nie tylko nam, ale również lokatorowi. Może więc warto pozwolić mu wyrazić swoją opinię zanim dokonamy zakupu.