Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Meble wypoczynkowe - jak je dobrać do naszego mieszkania?

Meble wypoczynkowe - jak je dobrać do naszego mieszkania?

Meble wypoczynkowe są obowiązkowym elementem w każdym domu. Bez nich nie wyobrażamy sobie bowiem relaksu czy odpoczynku w zaciszu domowym. W jaki sposób wybrać najodpowiedniejsze dla nas meble wypoczynkowe? Czym kierować się podczas ich kupna i w jaki sposób dobierać je do wnętrza?

Konfiguracja mebli wypoczynkowych

Sklepy meblowe oferują szereg mebli do wypoczynku, jednak najpopularniejsze są fotele i sofy. Możemy je kupić w zestawie, ale i możemy pokusić się o stworzenie takiego zestawu samodzielnie. Pamiętajmy jednak, że gotowe zestawy wypoczynkowe to bezpieczniejsza opcja zachowująca wśród mebli wypoczynkowych harmonię. Możemy je spotkać w różnych konfiguracjach, np. sofa i dwa fotele czy dwie sofy i jeden fotel. Wybierając taki zestaw, ważne jest, aby dopasować jego wielkość do pomieszczenia, w którym chcemy go umieścić, np. salonu. Tu także świetnym rozwiązaniem będą meble modułowe. Dzięki temu, że składają się one z pojedynczych elementów, można je ustawić w dowolnej konfiguracji, a przy tym zmieniać ją w dowolnym czasie.

 

Komfort ponad wszystko

Meble wypoczynkowe powinny być wygodne. Aby tak się stało, muszą posiadać odpowiednie wymiary siedziska i oparcia. Specjaliści sugerują, iż największy komfort siedzenia zapewniają sofy i fotele o płytkim siedzisku - dla osób średniego lub niskiego wzrostu i o głębokim siedzisku dla osób wyższych. Oparcie, niezależnie od wzrostu, powinno być wysokie. Jego zadaniem jest bowiem zapewnić odpoczynek naszym plecom. Coraz częściej spotkać się możemy z meblami wypoczynkowymi z zagłówkiem. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdyż możemy regulować nie tylko kąt nachylenia zagłówka, ale i jego wysokość. Dzięki temu mamy pewność, że siedząc, cały nasz kręgosłup będzie mógł odpocząć, a przy okazji będziemy mogli oprzeć głowę.

 

Meble pełne tajemnic

Producenci mebli zaskakują nas ich funkcjonalnością. Dotyczy to szczególnie mebli wypoczynkowych. I o ile rozkładana sofa już nikogo nie dziwi, tak półka na książki czy piloty lub głośniki wbudowane w kanapę - już mogą zaskoczyć. Obecnie nowoczesne meble wypoczynkowe muszą być funkcjonalne. Kiedy więc relaksujemy się, siedząc na kanapie i oglądając TV, a lubimy mieć blisko swój telefon i piloty, kupmy sofę z małą półką i wbudowaną stacją dokującą. Tak, tak! Dziś już jest to możliwe. Możemy ładować telefon przy użyciu takiej stacji dokującej w kanapie, a jednocześnie wygodnie na niej wypoczywać.

 

Jakie obicie?

Wiele osób zastanawia się, jakie obicie mebli wypoczynkowych wybrać. Trudno w tej kwestii doradzić, gdyż wybór obicia jest sprawą indywidualną. Każdy powinien dopasować rodzaj obicia do swoich potrzeb. Zwykle dostępne są dwa rodzaje obić tapicerskich: ze skóry naturalnej lub ekoskóry, a także z materiału. Obicia ze skóry są z pewnością trwałe i eleganckie, natomiast z materiału są łatwiejsze w pielęgnacji i posiadają bogatszą kolorystykę oraz wzornictwo. Istotne jest jednak, aby pamiętać, że meble wypoczynkowe powinny pasować zarówno kolorem, jak i stylem do wnętrza, w którym mają się znajdować.