Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Meble z litego drewna - technologia produkcji

Meble z litego drewna - technologia produkcji

Drewno jest jednym z najstarszych surowców wykorzystywanych przez człowieka. Jego siła tkwi w tym, że jest odnawialne i ma bardzo szeroki zakres zastosowań. Z drewna powstawały pierwsze osady, mosty, broń, okręty. Materiał ten był także źródłem ciepła, które pozwalało przetrwać w trudnych warunkach.

W dzisiejszych czasach drewno jest wykorzystywane praktycznie w każdej gałęzi gospodarki. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że w odpowiednich, sprzyjających warunkach jest w stanie przetrwać wieki.

 

Zalety drewna

Wśród największych zalet drewna oprócz wspomnianej trwałości wymienić należy łatwość jego pozyskiwania i obróbki. Nie bez znaczenia jest fakt, że jest to materiał o dobrych właściwościach izolacyjnych zarówno cieplnych, jak i akustycznych. Dlatego tak chętnie jest on wykorzystywany do budowy domów czy wykończeń wnętrz. Drewno wyróżnia się również dużą wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne, dlatego tak chętnie wykorzystywane jest do wykonywania więźb dachowych oraz produkcji podłóg, drzwi i mebli.

 

Meble drewniane - klasyka piękna

Każdy, kto ceni naturalne piękno, funkcjonalność i trwałość mebli, powinien rozglądać się wyłącznie za meblami drewnianymi. Będą one niezawodne, ponadczasowe i trwałe. Warto zaznaczyć, że nawet najwyższej jakości sklejka nie jest w stanie zapewnić tak długiego użytkowania mebli jak lite drewno. Poza tym wiele osób będzie je utożsamiać z masywnymi, eleganckimi meblami swoich dziadków, a co za tym idzie - będą je kojarzyć z przytulnym domem i rodzinnym ciepłem. Kolejnym argumentem przemawiającym za meblami z litego drewna jest troska o zdrowie najbliższych, szczególnie tych najmłodszych. Decydując się na meble z tego surowca, zyskujesz gwarancję najwyższej jakości bez szkodliwych materiałów wywołujących alergię - mówi Jan Parciak, producent mebli z firmy Pagok.

 

Gatunki drzew do produkcji mebli

W Polsce najbardziej atrakcyjne do produkcji mebli są drzewa liściaste - takie jak dąb, buk, jesion, grab i brzoza - oraz drzewa iglaste, np. sosna, jodła, modrzew i świerk. Natomiast wśród najbardziej znanych gatunków importowanych na polski rynek znaleźć można bambus, teak azjatycki, teak afrykański, merbau, jatoba, iroko.

 

Technologie produkcji mebli z litego drewna

Istotnym etapem działań jest zaprojektowanie mebli. Zamówienia niestandardowe oraz indywidualne wymagają odpowiedniego przygotowania. Często producent mebli otrzymuje gotowy projekt opracowany przez specjalistów. Wtedy sprawa jest dość prosta i szybko można opracować dalsze działania. Zdarza się również tak, że otrzymuje on tylko wizję tego, co interesuje danego klienta, ale wizję, którą należy dopracować, udoskonalić. Na tym etapie trzeba dokładnie zastanowić się nad wyglądem, zdobieniami i innymi detalami, które będą rzutować na końcowy efekt i funkcjonalność wyrobu. Jest to szczególnie istotne w przypadku wypuszczania na rynek danego typu produktu w znacznych ilościach.

Produkcja mebli z litego drewna ze względu na jego właściwości wymaga użycia specjalistycznych obrabiarek o wyższej wytrzymałości niż te używane w przypadku płyt MDF czy płyt wiórowych laminowanych. Przy obróbce drewna wymagana jest również większa precyzja, ponieważ nie ma możliwości korygowania błędów czy maskowania niedoskonałości. Przez obróbkę rozumiemy czynności technologiczne, które powodują powstanie nowego wyrobu, czyli między innymi mebli z litego drewna.

Pierwszym etapem na długiej drodze do powstania mebli jest wycinka drzew i ich przewiezienie do tartaku. Drewniane bale są cięte na deski, dlatego każdy ceniący się producent mebli powinien posiadać rozbudowany park technologiczny, bowiem obróbka drewna to długotrwały i czasochłonny proces. Drewno na początku przechodzi proces osuszania. Dlatego konieczne jest posiadanie profesjonalnej suszarni wyposażonej w urządzenia pomiarowe i sterownicze, które będą czuwały nad całością tego etapu obróbki. Drewno powinno zmniejszyć swoją wilgotność do 8-10%. Kolejny etap, czyli obróbka cięciem, polega na podzieleniu drewna oraz nadaniu mu odpowiednich kształtów i wymiarów. Po tym następuje szereg innych czynności. Obróbka skrawaniem obejmuje piłowanie, struganie, wiercenie, frezowanie, szlifowanie oraz toczenie. Drewno przechodzi także przez obróbkę hydrotermiczną i plastyczną, które pomagają w odkształcaniu włókien i nadaniu kształtów poszczególnym elementom. Obróbka hydrotermiczna wpływa w dużej mierze na barwę drewna, np. dąb w tym procesie szarzeje. W ramach obróbki plastycznej wyróżniamy takie procesy jak zgniatanie, walcowanie, prasowanie i gięcie drewna. Jeżeli posiadamy już wszystkie elementy, należy przejść do etapu ich łączenia. W tym przypadku istotne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat właściwości drewna, jak również stosowanego kleju. Trzeba wziąć również pod uwagę, w jakich warunkach będzie przechowywany dany mebel, gdyż klej tworzy spoiny, a klientom zależy na estetyce wykonania. Warto również dodać, że inny klej będzie stosowany do mebli mieszkaniowych, a inny np. na statkach, gdzie będzie miał styczność z różnymi warunkami atmosferycznymi. Znaczenie ma także poziom wilgotności drewna. Ostatni etap obróbki stanowi obróbka wykańczająca - tak zwana obróbka powierzchniowa mebli - efekt, który zachwyci klienta. Istotne jest tutaj odpowiednie naniesienie warstwy kryjącej. Można to zrobić jedynie na powierzchni wolnej od wad - bez rys, zabrudzeń czy wypadających sęków, które mogłyby popsuć końcowy efekt.

Jak widać, proces obróbki jest długi, wymaga wykwalifikowanych specjalistów, a producenci, aby sprostać wymaganiom rynku, zmuszeni są inwestować w coraz więcej specjalistycznych maszyn, np. profilowanych obrabiarek CNC, przeznaczonych do określonych typów produkcji.

 

Wykańczanie litego drewna

Meble z litego drewna kojarzą się z eleganckim wyglądem, wytrzymałością i trwałością. Są chętnie wybierane przez klientów ze względu na ponadczasowy charakter i długą żywotność. O tej ostatniej cesze decyduje przede wszystkim sposób wykończenia oraz późniejsza pielęgnacja.

Wyróżnia się 2 sposoby wykończenia mebli: lakierowanie i woskowanie. Meble można zakupić również w surowym drewnie, co pozwoli na ich indywidualną aranżację. Jednak ostatnie rozwiązanie pociąga za sobą liczne wady, gdyż drewno nie posiada warstwy ochronnej i jest dużo bardziej podatne na zniszczenia. W tym przypadku konieczne jest olejowanie jego powierzchni. Decydując się na meble wykończone metodą lakierowania, zabezpieczysz się przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Lakierowanie przedłuża trwałość i żywotność mebli, zapobiega odpryskom i wgnieceniom, a także zapewnia ochronę przed ciemnieniem mebli, szczególnie w przypadku sosny.

Woskowanie mebli jest nieco mniej popularne, ale daje lepszy efekt wizualny. Meble są jeszcze bardziej eleganckie. Jednak w przeciwieństwie do mebli wykańczanych lakierem woskowanie wymaga ponownego odnawiania warstwy ochronnej.

 

Pielęgnacja mebli z litego drewna - zalecenia producenta

Do produkcji mebli stosuje się wyselekcjonowane drewno najwyższej jakości. Dlatego do pielęgnacji mebli z litego drewna należy stosować wyłącznie środki przeznaczone specjalnie do tego celu. Regularna pielęgnacja i stosowanie się do kilku prostych zasad pozwolą cieszyć się meblami przez długie lata. Wśród najistotniejszych zaleceń wymienia się:

  • natychmiastowe usuwanie zabrudzeń,
  • zabrudzenia należy usuwać zgodnie z kierunkiem włókien drewna,
  • kurze, okruszki i paprochy należy wycierać wyłącznie ściereczką do kurzu,
  • meble należy przecierać wilgotną ściereczką zamoczoną w wodzie z niewielką ilością neutralnego mydła. Następnie należy je dokładnie osuszyć.

Należy pamiętać o tym, że drewno reaguje na temperaturę i wilgotność powietrza. Ekstremalne różnice temperatur będą prowadzić do wypaczenia drewna. Optymalna temperatura dla mebli z litego drewna wynosi 18-21॰C, optymalna wilgotność powietrza - 45-55%. Uważać należy również na wyeksponowanie mebli na słońce. Długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych może wpłynąć na kolor i strukturę mebli. Również bliskie sąsiedztwo urządzeń elektrycznych może powodować pęknięcia drewna, dlatego zalecane jest stosowanie materiałów izolacyjnych w postaci podkładek lub szklanych blatów.