Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Multiroom - czyli dźwiękowe centrum dowodzenia w Twoim domu

Multiroom - czyli dźwiękowe centrum dowodzenia w Twoim domu

Coraz częściej spotykamy się z pojęciem „multiroom” - mimo to dla wielu osób jest ono wciąż niezrozumiałe. Nazwa „multiroom” to połączenie dwóch słów: „multi” - wiele, „room” - pokój. Pojęcie to określa wielostrefowe systemy dźwiękowe, tj. takie, które można użytkować w wielu pomieszczeniach.

Koncepcja multiroom ma swoje korzenie w publicznych systemach nagłośnienia wielostrefowego. Na początku przyjęła się głównie w Stanach Zjednoczonych, obecnie jest znana na całym świecie i może być zastosowana w każdym domu.

 

Instalacje multiroom - Nautilus

 

Do systemów multiroom, które zapewniają nam rozrywkę w domu możemy podłączyć: dyski sieciowe, streamery, odtwarzacze CD, DVD, BluRay, tunery radiowe, inne komponenty stereo, konsole gier, głośniki, wzmacniacze, subwoofery, itd. Czy istnieje możliwość korzystania z nich, gdy są poza zasięgiem naszego wzroku? Oczywiście, że tak! Co więcej, w zaawansowanych systemach z urządzenia może korzystać wiele osób równocześnie. Nie będziemy widzieć sprzętu, ale usłyszymy wydobywający się z niego dźwięk. Jeśli zakupiliśmy zestaw z wyższej półki, to jakość odtwarzanego dźwięku spełni oczekiwania nawet najwytrawniejszego audiofila. Zintegrowany system multiroom pozwoli wszystkim domownikom cieszyć się zaawansowaną technologią.


system multiroomJak zaplanować multiroom?

Multiroom jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają zamiłowanie do designu i chcą ciekawie oraz nowocześnie zaaranżować wnętrze swojego domu. Systemy multiroom mają na wyposażeniu piloty (pilotem może być też smartfon lub tablet), klawiatury sterujące – dzięki nim w łatwy sposób możemy operować wszystkimi działaniami na urządzeniu. Głośniki mogą zostać dyskretnie zamontowane np. w ścianie lub suficie.

Najlepiej jest podjąć decyzję o zainstalowaniu systemu multiroom już podczas tworzenia projektu domu. Multiroom może być zainstalowany w tym samym czasie, co pozostała automatyka, taka jak: alarm, klimatyzacja, oświetlenie, itd. Na początku musimy zaplanować okablowanie, a w niektórych przypadkach można też skorzystać z opcji bezprzewodowej – trzeba jednak pamiętać o specjalnych przekaźnikach sygnałowych, gdy mamy do czynienia z dużymi odległościami. Bezprzewodowa transmisja dźwięku w sposób bezpośredni sprawdzi się na odległości do kilkunastu metrów, jeśli na drodze sygnału nie będzie zbrojonych ścian działowych w przestrzeni, ani zakłóceń elektromagnetycznych.

Aby przygotować dobry projekt systemu multiroom, trzeba skorzystać z wiedzy technicznej ekspertów, którzy zaplanują i wykonają prawidłowo całą instalację oraz zaproponują nam najkorzystniejsze rozwiązania dostępne na rynku. Każdy projekt należy precyzyjnie opracować i szczegółowo omówić z wykonawcą. Jest to niezbędne, ponieważ najmniejsze niedopatrzenie i błędy mogą ograniczyć a nawet całkowicie zaburzyć funkcjonowanie systemu multiroom. Na etapie projektowania musimy również wziąć pod uwagę rozmieszczenie głośników – a więc zaplanować ich układ i ilość. W zależności od pomieszczenia i jego funkcjonalności, możemy wbudować je w sufit lub w ścianę.


Jak działa system multiroom?

Multiroom działa na zasadzie uruchamiania i sterowania zawartością dźwiękową (a nierzadko także wizualną) z dowolnego miejsca w naszym domu, w którym zainstalowano taki system. Może być on zamontowany w jednym lub kilku pomieszczeniach, które będą ze sobą połączone. Możemy do nich zaliczyć dowolne pokoje – kuchnię, łazienkę, salon, ale również przestrzeń poza domem – ogród lub basen. Sercem całego systemu jest zbiór źródeł, przekaźników i wzmacniaczy dźwięku (i obrazu), a rozszerzeniem - dodatkowe urządzenia sterujące. Wszystkie te komponenty są ze sobą zsynchronizowane.

Współczesne rozwiązania elektroniki konsumenckiej mają zapewnić użytkownikom maksimum komfortu. Większością urządzeń możemy sterować za pomocą specjalnie dedykowanej klawiatury, pilota, smartfonu, instalując uprzednio odpowiednie aplikacje. Włączenie odpowiedniej strefy pozwala na uruchomienie dźwięku z głośników dokładnie w tym miejscu, w którym chcemy go usłyszeć. Dodatkowo, rynek oferuje niestandardowe rozwiązania dla programistów – specjalistyczne systemy sterowania, dzięki którym będą mogli oni napisać własne skrypty z zaawansowanymi funkcjami. Obecnie możliwe jest też zintegrowanie systemu audio z automatyką domową, np. z oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, instalacją alarmową, itp.