Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Najczęściej popełniane błędy przy aranżacji wnętrz

Najczęściej popełniane błędy przy aranżacji wnętrz

Aranżacja wnętrz to wielkie wyzwanie. Projekt tworzymy zazwyczaj w kilka dni, a w tak urządzonym mieszkaniu będziemy żyć przez wiele kolejnych lat. Trzeba więc robić wszystko, aby uniknąć aranżacyjnych błędów, które mogą nam doskwierać w przyszłości.

Pomieszanie stylów

Przy aranżacji wnętrz łatwo dać się ponieść fantazji i swawolnie mieszać różne style. Sprzyja temu bardzo duża liczba materiałów, pomysłów, mebli i dodatków. Niestety w praktyce rezultaty są opłakane. Salon w stylu skandynawskim, angielska kuchnia i sypialnia w stylu regionalnym. Każde z tych pomieszczeń może wyglądać olśniewająco, pod warunkiem, że występuje pojedynczo. Jednak składając się na jedno mieszkanie, przyniesie to efekt tragikomiczny. Aranżując wnętrza, należy patrzeć na nie jak na całość, a nie traktować każdego pomieszczenia jako osobnego projektu, w którym można dać upust fantazji. Zróżnicowanie materiałów jest oczywiście wskazane, ponieważ pozwala oddzielić funkcje poszczególnych pomieszczeń, ale materiały te nadal powinny być spójne ze sobą. Tę zasadę należy również stosować przy zakupie wyposażenia – mebli, oświetlenia czy chociażby okuć drzwi – klamek, szyldów, zamków lub... włączników oświetlenia.

 

Ślepe zaufanie do katalogów

Często traktujemy katalogowe inspiracje jako wyznacznik idealnego mieszkania. Za wszelką cenę możemy chcieć wiernie odwzorować projekt ze zdjęcia, przenosząc go do swojego mieszkania. Zapominamy wtedy o tym, że wnętrza mają służyć nam. Wybór mebli czy ich rozmieszczenie powinno być przemyślanym działaniem, a nie szybką decyzją podjętą na podstawie ładnego zdjęcia z czasopisma lub internetu.

 

Przytłaczające kolory

Od pewnego czasu jest moda na stosowanie mocnych oraz ciemnych kolorów. I o ile znakomicie nadają się one do zaakcentowania niewielkich fragmentów ścian lub elementów konstrukcji – np. kolumn, o tyle zupełnie nie sprawdzają się w roli podstawowego koloru pomieszczeń. Ciemne pomieszczenia nie wpływają korzystnie na nasze samopoczucie. Wywołują poczucie senności, braku nadziei, niechęci i demotywują. Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, łatwiej również wykorzystać je jako tło dla ładnych, kolorowych mebli.

 

Dywan? Oby nie za mały

W wielu wnętrzach zupełnie pomija się już stosowanie dywanów. Tam, gdzie się one pojawiają, pojawia się również inny problem. Często jest on za mały w stosunku do pomieszczenia. Dywan zwykle umieszcza się na środku pomieszczenia, przed kanapą. Złota zasada, którą powinniśmy się kierować przy wyborze wielkości dywanu, to aby nie był mniejszy od szerokości kanapy. Może być szerszy lub równy jej, ale na pewno nie mniejszy.