Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Oświetlenie nowoczesne, czyli komfortowe i funkcjonalne wnętrze

Oświetlenie nowoczesne, czyli komfortowe i funkcjonalne wnętrze

Niegdyś w pomieszczeniach pojawiała się tylko jedna lampa na suficie. Dziś stawiamy na oświetlenie główne, kierunkowe, ale i dekoracyjne. Dzięki temu mamy szansę efektywnie i efektownie oświetlać każdy zakątek domostwa. Nadto nie ma problemu, by światło uzupełniało się wzajemnie z wybraną aranżacją.

Dla komfortu i funkcjonalności

Na początek przyjrzymy się dwóm typom oświetlenia, które mają zapewniać komfort korzystania z danego pomieszczenia, a zarazem jego funkcjonalność. Oświetlenie główne ląduje na suficie. Najlepiej w punkcie centralnym, by rozświetlać całe pomieszczenie, ale i niwelować cienie powstające przez zastosowanie oświetlenia kierunkowego.

To ostatnie, kierunkowe czy też punktowe, montuje się w miejscach o walorach użytkowych. Jego zadaniem jest doświetlanie zacienionych miejsc, kątów, rogów. Tych fragmentów przestrzeni, do których nie dość dobrze dociera światło główne. Mamy zatem dwa typy oświetlenia, które powinny się wzajemnie uzupełniać.

Ich połączenie daje poczucie komfortu użytkowania każdego pomieszczenia, poza tym pozwala zachować maksymalną funkcjonalność. Za dnia można swobodnie poruszać się po domu lub mieszkaniu, sprzątać, wykonywać codzienne czynności. Wieczorową porą światło sztuczne staje się zamiennikiem światła naturalnego, którego brakuje nam również w okresie jesienno-zimowym. Światło sprzyja również koncentracji podczas nauki czy pracy przy biurku, ale i daje szansę na czytanie bez zbędnego męczenia wzroku, w kąciku z fotelem.

Połączenie tych dwóch głównych funkcji, wymaga zastosowania różnego rodzaju lamp. Zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne, a do tego doskonale wpisujące się w klimat wnętrza lampy, można znaleźć pod adresem https://Azzardo.com.pl. A co ze światłem dekoracyjnym?

 

Dekorowanie domowej przestrzeni

Ozdobą każdego wnętrza staje się przemyślana oprawa okna, w tym firanki i zasłony, rolety czy żaluzje. Dom i mieszkanie dekorują obrazy wiszące na ścianach, ramki ze zdjęciami bliskich ustawione na meblach i kwiaty w przepięknych donicach. To jednak nie wszystko. Za dekorację, ale i podkreślenie oraz uwydatnienie charakteru poszczególnych elementów, odpowiada światło.

Oświetlenie dekoracyjne, bo o nim mowa, jak sama nazwa wskazuje, ozdabia. Pięknem mogą przyciągać uwagę lampy sufitowe i kinkiety, czyli oświetlenie główne i kierunkowe, ale typowe lampy dekoracyjne, na pierwszym planie będą oferowały urok, niebanalne wykonanie czy detale, które przyozdobią domową przestrzeń.

Jest to dwojaki sposób na urozmaicanie aranżacji, ponieważ nie tylko oprawa oświetlenia wpływa na efekty wizualne, ale również samo światło. Wiązka światła, o chłodnej barwie, kierowana wprost na stylizowane meble, barwne ramki, rzeźby, a nawet bajecznie, ręcznie malowaną zastawę stołową widniejącą zza szyby witryny, tylko albo aż upiększa. Światło może nadać charakteru domowego dzieła sztuki. To dzięki niemu jesteśmy w stanie z jednej strony czynić wnętrza atrakcyjniejszymi, jednocześnie maskując chociażby defekty architektoniczne.

 

W duchu dawnych lat, klasycznie czy nowocześnie?

Różnimy się gustami i upodobaniami, także w kwestii nadawania indywidualnego charakteru swoim wnętrzom. I bardzo dobrze! W końcu komfortowy dom, to ten, który jest dla nas azylem, do którego chętnie wracamy. Światło, tak naturalne, jak i sztuczne, odgrywa w tym przypadku ogromną rolę. Przykładając się do wyboru oświetlenia: głównego, kierunkowego i dekoracyjnego, stworzymy niepowtarzalną, klimatyczną, i oczywiście funkcjonalną przestrzeń.