Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Programy komputerowe do aranżacji wnętrz

Programy komputerowe do aranżacji wnętrz

Nareszcie, mamy wymarzone mieszkanie! Tu będzie stół, tu kanapa, a ściany w beżach. Nie. Białe. Na tej obraz. Albo na tej, a stół pod oknem. W kuchni kafle żółte. Albo błękit, tak, lepiej błękit!

Najlepiej jest przygotować się zawczasu i uniknąć przesuwania mebli, przemalowywania ścian czy kucia źle dobranych elementów wykończenia. Odpowiednie programy aranżacyjne pozwolą nam zwizualizować sobie własne M i pomogą w podjęciu właściwych decyzji zakupowo-instalacyjnych, oszczędzając tym samym czas i pieniądze. A żeby jeszcze bardziej zaoszczędzić te ostatnie - oto kilka zupełnie darmowych aplikacji, jakże przydatnych przy urządzaniu wnętrza.

 

1. Power NET +. Całkowicie uniwersalny, wyposażony w bogatą bazę mebli i gadżetów. Umożliwi nam zaprojektowanie kuchni, łazienki, sypialni i dziennych pomieszczeń. Możemy samodzielnie dobierać faktury i kolory ścian i podłóg, aranżować umeblowanie, bez żadnej specjalistycznej wiedzy. Podajemy tylko wymiary pomieszczenia, a potem nanosimy na nie wszystkie pozostałe elementy. Korzystamy z podglądu 3D, a powstałe projekty możemy swobodnie zapisywać i drukować.

2. Sweet Home 3D - działający w oparciu o aplikację Java. Dzięki niemu możemy zaplanować nie tylko pojedyncze pomieszczenia, ale i całe przestrzenie - np. kondygnację domu jednorodzinnego. Oprócz kolorów, umeblowania i wyposażenia pozwala on na przesuwanie ścianek działowych, umiejscowienie drzwi i okien. Mimo stosunkowo ubogiej bazy wyposażenia oraz niskiego stopnia realizmu 3D, uzyskane efekty pozwalają wyrobić sobie zdanie co do planów zagospodarowania przestrzeni.

3. Ikea Home Planner - mamy tu do wyboru polskojęzyczne wersje aranżacji kuchni, biura i sypialni. Atutem tej propozycji jest wbudowany kosztorys oraz fakt, że poprzez obliczanie i zmienianie gabarytów wyposażenia nie jesteśmy związani tylko z ofertą tego koncernu - po wydrukowaniu możemy pójść z lista niezbędnych mebli do dowolnego sklepu i zamówić produkty dopasowane do naszych potrzeb. Zaletą jest też intuicyjna i bardzo prosta obsługa programu.

4. KitchenDraw - oferuje 30 godzin bezpłatnego projektowania kuchni i łazienek. Program w pełni profesjonalny, stosowany powszechnie przez specjalistów z branży meblarskiej. Umożliwia kompletną dokumentację handlową oraz fotorealistyczne wizualizacje - trzeba tylko zmieścić się w 30 godzinach!

 

Oczywiście każdy ma w głowie wymarzony obraz idealnej przestrzeni życiowej. Warto jednak zweryfikować go na wczesnym etapie aranżacji pomieszczeń pod kątem funkcjonalności i ewentualnych kompromisów między wyidealizowaną wizją a realnymi uwarunkowaniami mieszkaniowymi. Przedstawione programy niosą w tym zakresie nieocenioną pomoc. 

 

RP