Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Projektowanie wnętrz - samodzielnie czy z pomocą projektanta?

Projektowanie wnętrz - samodzielnie czy z pomocą projektanta?

Kupno czy budowa domu lub mieszkania to dopiero początek drogi, którą trzeba będzie przebyć, nim wprowadzimy się do naszego wymarzonego gniazdka. Drugim krokiem będzie zaprojektowanie i aranżacja wnętrz naszego mieszkania.

To zadanie nie należy do najprostszych, dobrze zaaranżowana przestrzeń mieszkalna powinna nie tylko dobrze się prezentować i trafiać w gusta właścicieli, ale także być w pełni funkcjonalna. Jeśli nie jesteśmy pewni naszych umiejętności czy gustu estetycznego, z pomocą może przyjść profesjonalista – mianowicie projektant wnętrz.

Jak wszędzie, również przy aranżacji wnętrz mamy do wyboru kilka rozwiązań. Możemy oczywiście wszystko zrobić samodzielnie, możemy w pełni zdać się na fachowca lub niejako połączyć i siły i ściśle współpracować z projektantem przy urządzaniu mieszkania.

To, na którą opcje się zdecydujemy, powinno zależeć zarówno od naszych własnych umiejętności, jak i od budżetu, którym dysponujemy. Oto najważniejsze wady i zalety każdego z rozwiązań.

 

Samodzielność!

Zazwyczaj sprawdzi się wówczas, gdy planowane zmiany czy remonty są niewielkie i proste. To rozwiązanie polecałbym raczej osobom, które mają dużo wolnego czasu, cierpliwości, zapału, a przede wszystkim wyrafinowane wyczucie estetyki.

Zanim jednak przystąpimy do samodzielnych działań, należy zorientować się w rynku wyposażenia i wykończenia wnętrz, a także wybrać kompetentną i fachową ekipę budowlaną. Do tego bardzo ważne jest, by dowiedzieć się, jak długo przyjdzie nam czekać na zamówione elementy (czas dostawy może wynosić nawet dwa miesiące). Gdy posiądziemy już niezbędną wiedzę, dobrze będzie stworzyć harmonogram prac, a także określić kolejność zamawiana materiałów.

Największym chyba plusem takiego rozwiązania jest oszczędność. Usługi projektantów do najtańszych nie należą. Ponadto przeprowadzamy remont w zgodzie z naszymi wyobrażeniami i wymaganiami, co jednak nie znaczy, że robimy to dobrze. I tu właśnie zaczynają się ujawniać minusy samodzielnego remontu. Po pierwsze, bierzemy na swoje barki odpowiedzialność za wszelkie błędy czy niedociągnięcia w projekcie; poza tym ryzykujemy, że przestrzeń będzie źle wykorzystana, a całe wnętrze mniej funkcjonalne. Ponadto wszystkich podwykonawców wybieramy sami, więc natrafić możemy na osoby nieuczciwe lub niekompetentne. Trzeba też pamiętać, że tego typu praca wymaga sporych nakładów czasu.

 

Podzielcie się pracą

Wspólna praca inwestora i architekta ma szanse powodzenia, zwłaszcza gdy wzajemnie rozumiemy swoje gusta i jesteśmy zdolni dojść do konsensusu. W tym przypadku mamy możliwość kontrolowania zarówno prac, jak i zakupu materiałów, jednak w wielu czynnościach wyręcza nas właśnie projektant, dzięki czemu zyskujemy więcej czasu. Nie musimy też zawracać sobie głowy poszukiwaniami ekipy budowlanej czy zamawianiem poszczególnych elementów.

To rozwiązanie ma wiele zalet, nieoceniona może okazać się pomoc fachowca, szczególnie przy problematycznych fragmentach wnętrza. Projektant przejmuje część obowiązków i bierze na siebie odpowiedzialność, dzięki czemu zyskujemy większą pewność, że wszystkie prace będą wykonane należycie. Nie można zapominać, że profesjonaliści dysponują nie tylko wiedzą, ale i rozległą siecią kontaktów, w związku z czym łatwiej znajdą potrzebne materiały.

Niestety, w życiu nie ma nic za darmo. Oferta projektowania wnętrz kosztuje, ale to koszt, który warto ponieść. Co więcej, musimy pogodzić się z tym, że projektant często może kwestionować nasze pomysły czy też próbować namówić nas do rezygnacji z niektórych koncepcji.

 

A może przyjść „na gotowe”?

Trzecia opcja to zostawienie wszystkiego w rękach fachowca. Po kilku spotkaniach, określeniu celów, priorytetów i gustów, a co najważniejsze budżetu, możemy już tylko czekać, aż prace dobiegną końca.

Oczywiście, ogromną zaletą tego rozwiązania jest oszczędność czasu, a także wyeliminowanie kłopotów związanych z poszukiwaniem ekipy i odpowiednich materiałów. Jednak taka współpraca niesie za sobą pewne ryzyko. Nie mamy bowiem pewności, że ostateczny efekt w stu procentach trafi w nasze gusta. Dlatego bardzo ważne jest, by przed nawiązaniem jakiejkolwiek współpracy zaznajomić się z danym projektantem i poznać jego dotychczasowe osiągnięcia.