Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Sypialnia w stylu retro

Sypialnia w stylu retro

Marzy Ci się komfortowa sypialnia, wyjęta jakby wprost z pałacu? Taka aranżacja jest w zasięgu Twoich możliwości, ponieważ na meble w stylu retro panuje niegasnąca moda.

Retro sypialnia to wnętrze magiczne. Przywołuje klimat zamierzchłych czasów, przez co jest niezwykle romantyczna, a charakterystyczny przepych gwarantuje przytulność. To na pewno nie aranżacja dla każdego – wielu taką atmosferę znosi jedynie w trakcie wycieczek po zabytkach. Nie wszyscy są fanami łóżek z baldachimem i ludwikowskich foteli na lwich nóżkach, ale ci, którym przypada do gustu taki wystrój, mogą spróbować przemienić swoją sypialnię w iście hrabiowską komnatę.


Po pierwsze, łóżko

W zasadzie to już nie łóżko, ale solidne, ciężkie łoże. Decydując się na powrót do czasów baroku czy renesansu, wypełniamy sypialnię meblami masywnymi, które robią wrażenie swoimi gabarytami. Łoże w stylu retro ma być duże i mieć imponujące, ozdobne wezgłowie – rzeźbione lub z pikowaniami. Kolejnym, choć nieobowiązkowym urozmaiceniem, jest baldachim – dla tych, którzy pragną stworzyć w sypialni azyl i jeszcze bardziej ochronić swoją prywatność przed ingerencją innych domowników.

Takie stylowe, staroświeckie łoże powinna przykrywać odpowiednia pościel. Poszwy na kołdrę i poduszki koniecznie eleganckie: wykończone koronkami, haftami i falbanami. Zapięcia na guziki lub zamki mogą być zastąpione sznurowaniami. Pasują komplety zarówno bawełniane, jak i satynowe, raczej w jasnych barwach, ale mile widziane są oczywiście wzorzyste aplikacje.


Na nocnej szafce

Najlepiej będzie, jeśli pozostałe meble dobierzemy pod kątem łoża. Zachowamy wtedy spójność stylu. Sypialnia nie musi być jednak w całości urządzona z elementów retro. To niewskazane zwłaszcza, gdy dysponujemy niewielką przestrzenią, którą bardzo łatwo jest zagracić i przytłoczyć poprzez stawianie w każdym kącie masywnych kolosów. Aranżację nieco odciążymy dzięki kilku lżejszym, nowoczesnym meblom.

Niemniej jednak do naszego wytwornego łóżka najbardziej pasować będą równie wytworne nocne szafki, toaletka, obszerna komoda i wielodrzwiowa szafa. Wszystko to w kolorze hebanu, mahoniu lub bielone, pięknie i bogato wykończone, z ozdobnymi żłobieniami, intarsjowane czy pozłacane. W sypialni możemy umieścić też fotel w stylu Ludwika XV, na esowato wygiętych nóżkach lub prostszy, ale równie stylowy fotelik à la Ludwik XVI.

Z dodatków sprawdzą się abażury, pozłacane ramki na zdjęcia, obrazy i szkatułki. Całość na tle wzorzystych dywanów i tapet będzie wyglądać naprawdę imponująco.


Elżbieta Gwóźdź