Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Terrarium z chrobotkiem i las w słoiku - dobry pomysł na ożywienie wnętrza

Terrarium z chrobotkiem i las w słoiku - dobry pomysł na ożywienie wnętrza

Mech chrobotek sprawdzi się nie tylko na ścianach czy na panelach. Fani stylu minimalistycznego z pewnością docenią to, że chrobotka z powodzeniem można wykorzystać też w terrariach czy w ozdobnych szklanych kulach. Dzięki niemu można stworzyć wyjątkową dekorację.

mech-chrobotek-terrarium.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czym jest las w słoiku?

Las w słoiku to po prostu stworzenie zamkniętego, małego ekosystemu w szklanym terrarium – może być to szklana kula, taka, w jakiej zwykle umieszcza się ryby bojowniki. Może być to też coś większego lub zupełnie małego, na przykład litrowy słoik czy nawet żarówka. Do środka wkłada się ziemię, różne rośliny, kamienie i mech tak, by stworzyć samodzielny ekosystem. Las w szkle nie jest wymagający, wystarczy zastosować kilka podstawowych zasad. Jakich? Przede wszystkim należy dobrać roślinność o podobnych wymaganiach (np. taką, która lubi niewielką ilość wody) – wtedy mamy pewność, że nic nie uschnie. W przypadku naprawdę niewielkiego terrarium zaleca się też wybieranie małych roślin i porostów, które nie będą znacząco rosnąć. Zbyt szybko rosnąca roślina może zaburzyć działanie ekosystemu i nasz las umrze – warto o tym pamiętać.

Można też stworzyć las pozorny, czyli ominąć etap sadzenia roślin, a w zamian wykorzystać różne leśne znaleziska i mech do stworzenia „lasu”, który w rzeczywistości nie będzie rósł. Taki słój będzie wyglądał równie pięknie, przy czym nie trzeba w ogóle nadzorować jego nawodnienia. Tu właśnie świetnie sprawdzi się mech chrobotek. Mech jest zaimpregnowany, a więc nie trzeba go podlewać, przycinać, nawozić i wystawiać na działanie promieni słonecznych. Nie będzie rósł, ale świeży wygląd zachowa na długie lata. Potrzebuje jedynie wilgotnego powietrza (40-60%), ale zazwyczaj wilgotność naszych mieszkań jest dla niego wystarczająca.

 

Tarrarium z chrobotkiem

Do zrobienia pozornego lasu w słoiku potrzebujesz:

  1. Słoika lub małego, szklanego terrarium. Wielkość zależna jest od preferencji, warto jednak pamiętać o tym, że im mniejsza przestrzeń, tym trudniej manewrować ręką we wnętrzu szkła. Z pewnością bardziej sprawdzą się wysokie, eleganckie słoiki ze szklaną pokrywą, a nie te z wieczkiem i klipsem.

Zrzut ekranu 2017-09-06 o 05.34.51.png

  1. Mchu chrobotka. Do słoika wystarczy zaledwie kilka kępek. Warto kupić mech w różnych kolorach, żeby stworzyć jak najbardziej naturalny efekt – sam mech naturalnie rosnący nie jest jednolity.

mech-chrobotek-multicolored.png

  1. Podłoże – ziemia nie jest niezbędna. Zamiast niej można użyć drobnych kamieni czy  keramzytu ogrodniczego. Zamiast ziemi sprawdzi się też drobny piasek, można go ułożyć naprzemiennie z kamieniami.

terrarium.png

  1. Gałązki i małe, sztuczne, zielone kwiaty – możesz wykorzystać same patyki lub zainwestować w niewielkie, sztuczne kwiaty. Aby las wyglądał realistycznie, warto wybierać takie rośliny, które kolorystycznie pasują do mchu chrobotka. Mogą to być na przykład sztuczne sukulenty.

drzewko-3.png

  1. Opcjonalnie: łańcuch z diodami LED. Niewielkie, przezroczyste diody można umieścić między kamieniami lub wpleść w mech, a wieczorami zapalać – od słoika bije wówczas przyjemne, ciepłe światło, dzięki czemu „las” będzie wyglądał jeszcze przytulniej.

Zrzut ekranu 2017-09-06 o 05.41.05.png

Jak to zrobić?

  1. Do słoja wsyp podłoże – jeśli będą to kamienie, może być ich więcej niż ziemi czy piasku, ale nie warto przesadzać – to zieleń ma grać główną rolę.

  2. Jeśli zdecydujesz się dodać światełka, ułóż z nich łańcuch między kamieniami. Postaraj się pod kamieniami ukryć baterie tak, żeby nie były widoczne. Lampek nie musisz chować – położysz na nie mech.

  3. Następnie powtykaj w kamienie mech. Postaraj się rozkładać go nierównomiernie. Pomieszaj 2-3 kolory, dzięki temu mech chrobotek będzie wyglądał efektowniej i naturalniej. Możesz też powbijać między niego gałązki i sztuczne kwiaty.

  4. Zapal światła i sprawdź, czy są widoczne. W niektórych miejscach możesz je bardziej powyjmować na wierzch, żeby oświetlały porosty.

  5. Możesz na koniec porozkładać małe szyszki na chrobotku. I gotowe!