Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Tych błędów nie wybaczy ci kuchnia. Wiesz, co mamy na myśli?

Tych błędów nie wybaczy ci kuchnia. Wiesz, co mamy na myśli?

Planujesz zagospodarowanie miejsca w kuchni? Szukasz już odpowiednich mebli i sprzętu AGD? Podpowiemy ci, jak uniknąć podstawowych błędów w aranżacji kuchni i wyjaśnimy, dlaczego wyspa nie jest rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdym wnętrzu.

 

Nie popełniaj 5 podstawowych błędów w aranżacji kuchni

Błąd 1: Marzysz o wyspie kuchennej, mimo że masz do zagospodarowania zaledwie kilka metrów kwadratowych

Wyspa rzeczywiście ułatwia codzienne przygotowywanie i podawanie posiłków, ale musisz wiedzieć, że to jeden z tych elementów aranżacji wnętrza, który jest zarezerwowany wyłącznie dla właścicieli największych kuchni.

Przyjmuje się, że wyspa powinna mieć minimum 1,5 do 2 metrów wolnej przestrzeni wokół siebie, tj.: min. 1,5 metra dla wysp w kuchni i min. 2 metry dla wysp w kuchniach łączonych z salonem (jeśli przy wyspie chcesz posadzić gości, będziesz potrzebował 1 metra więcej).

Podstawowe i zarazem najprostsze wyspy bez dodatkowych instalacji pod postacią piekarnika lub płyty ceramicznej zajmują ok. 1 metr kwadratowy, dlatego możesz rozważać jej wybór, jeśli twoja kuchnia jest nie mniejsza niż 15-20 metrów kwadratowych.

 

Błąd 2: Wierzysz, że tania umywalka to jedyny rozsądny wybór

Wyczytałeś między wierszami, że najlepsze są umywalki ceramiczne? To błąd, bo będziesz musiał ją wymienić szybciej niż myślisz.

Powłoka ceramiczna jest rzeczywiście znacznie tańsza od kompozytów, naturalnego kamienia i konglomeratu, ale jej wytrzymałość fizyczna pozostawia wiele do życzenia.

Zdecydowanie lepszym wyborem mogą okazać się m.in.:

  • umywalki z konglomeratu: swoją fakturą przypominają naturalny kamień, ale są od niego znacznie lżejsze i bardziej wytrzymałe,

  • umywalki ze stali nierdzewnej: godna alternatywa dla ceramiki; stal jest łatwa w utrzymaniu czystości, jednak dość wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację,

  • umywalki z naturalnego kamienia: ciężkie, ale doskonale znoszą nawet wieloletnią eksploatację (nie dotyczy marmuru, który jest podatny zarówno na chemię czyszczącą, jak i siły ścierne).

Poza tym na rynku dostępne są także umywalki na bazie zaimpregnowanego drewna i hartowanego szkła, ale to rozwiązania kosztowne i zarezerwowane dla wąskiej grupy osób.

 

Błąd 3: Nie wydzieliłeś podstawowych stref użytkowych

Zaplanowanie stref użytkowych w kuchni to podstawa. Zanim jeszcze kupisz meble, zrób prosty szkic kuchni w skali i wybierz między układem jedno-, dwurzędowym oraz układami w kształtach liter: U, L i G oraz opcjonalnie z wyspą.

Im więcej czasu poświęcisz na chociażby wstępny szkic, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że strefy będą zbyt małe i występowały w niewłaściwych parach.

 

Błąd 4: W kuchni chcesz zawiesić tradycyjne rolety wolnowiszące

Rolety materiałowe nie są uniwersalne. Inne powinny zawisnąć w salonie, pokoju dziecięcym i na poddaszu, inne w kuchni i łazience.

Nawet przy założeniu, że twoja kuchnia jest wentylowana mechanicznie, a nie grawitacyjnie, istnieje realne ryzyko zawilgocenia tkaniny przesłaniającej i samego mechanizmu zwijającego, co z kolei prowadzi do trwałego uszkodzenia przesłony.

W dobrych sklepach z roletami rozejrzyj się za roletami w kasecie, mini-roletami i roletami rzymskimi, których przesłony wykonano w większej części z poliestru, a nie np. bawełny lub lnu. Sztuczne włókno jest także znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości – oczyścisz je miękką, wilgotną gąbką z dodatkiem delikatnego detergentu.

 

Błąd 5: Wybierasz sprzęt AGD z różnych ofert producenckich

Pamiętaj, że jeśli już decydujesz się na przeglądanie katalogów sprzętu AGD, trzymaj się jednej linii wzorniczej. Ekskluzywna lodówka w srebrnym kolorze kontrastująca z białym, matowym piekarnikiem to fatalny pomysł.

Dobrze, jeśli zdecydujesz się na ofertę jednego producenta, bo o ile być może zestawisz ze sobą duże sprzęty AGD, z małymi (w tym m.in. mikrofalówką, tosterem i okapem) będziesz miał nie lada orzech do zgryzienia.

Artykuł napisany we współpracy z firmą DreamDesign - Architekci wnętrz, Krakowskim specjalistą w aranżacji i dekorowaniu przestrzeni domowych i użytkowych.