Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Umywalka łazienkowa – jak wybrać odpowiedni model?

Umywalka łazienkowa – jak wybrać odpowiedni model?

Wybór umywalki łazienkowej musi być przemyślany – urządzenia sanitarne stanowią bowiem podstawę każdej łazienki. Choć na pierwszy rzut oka wszystkie umywalki wydają się podobne, to są między nimi różnice, które należy rozważyć przed dokonaniem zakupu.

Ceramiczna lub konglomeratowa

Kiedyś wybór był prosty: wszyscy kupowali umywalki ceramiczne. Ich ceny i jakość są uzależnione od rodzaju ceramiki. Fajans i porcelit to te tańsze, mniej szlachetne jej odmiany. Co innego umywalki porcelanowe – są one wytwarzane z wysokiej jakości, niezanieczyszczonej glinki kaolinowej, mieszanej w procesie produkcji z kwarcem i skaleniem, które nadają porcelanie większą twardość. Niemniej jednak wszystkie rodzaje ceramiki cechują się bardzo wysoką kruchością. Co za tym idzie, umywalki ceramiczne są podatne na mechaniczne uszkodzenia, takie jak odpryski czy zarysowania.

Współczesny rynek mieszkaniowy nie zwalnia jednak tempa i stale raczy swoich klientów nowymi pomysłami, dzięki którym wszystkie elementy wyposażenia są ładniejsze, lepsze, bardziej wytrzymałe. Obecnie umywalki łazienkowe produkuje się nie tylko z ceramiki, ale również z konglomeratu. Materiał ten jest dużo bardziej wytrzymały. Cechuje go odporność nie tylko na uszkodzenia, ale także na zabrudzenia. Trzeba jednak regularnie konserwować go odpowiednimi środkami, by mieć pewność, że z upływem czasu jego powierzchnia nie straci połysku.

 

Tradycyjna lub nowoczesna

Wśród produkowanych w ostatnim czasie umywalek prym wiodą tzw. umywalki nablatowe. W zapomnienie odeszły już umywalki wolnostojące. Ich miejsce zajęły misy umywalkowe, których podstawa ukryta jest w większym blacie, będącym integralną częścią szafki. Takie rozwiązanie jest modne i wygodne. Dzięki łączeniu misy umywalki z konstrukcją szafki oszczędza się dużo miejsca w łazience – w szafce takiej można wedle uznania przechowywać środki czystości bądź kosmetyki. Półka, która otacza misę umywalki, również jest bardzo przydatna na co dzień. To przecież na niej ustawiamy wszystkie przedmioty, które musimy mieć pod ręką: szczoteczkę i pastę do zębów, kosmetyki, flakonik z ulubionymi perfumami.

 

Przestrzenie małe i duże

Jeżeli ktoś posiada dużą łazienkę, to właściwie nie musi się martwić – bez względu na to, jaką umywalkę wybierze, będzie ona się dobrze prezentować i nie zaburzy wystroju całego pomieszczenia. Wówczas można pozwolić sobie nawet na umywalkę z dwiema misami, która znacznie ułatwi poranną toaletę, kiedy dwie osoby jednocześnie przygotowują się do wyjścia do pracy czy szkoły.

Sprawy mają się inaczej, kiedy trzeba dopasować elegancką umywalkę do niedużej łazienki. Wtedy opcje są dwie: kupić skromną, niedużą umywalkę, bez szerokich „ramion” i półek lub zdecydować się na umywalkę narożną. Kiedy każdy centymetr kwadratowy wnętrza jest na wagę złota, a mimo wszystko właściciel łazienki chce, by wyglądała ona stylowo, trzeba wykazać się odrobiną sprytu i wybrać mniejszą umywalkę.