Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Wpusty sufitowe w kuchni - dlaczego warto je zamontować?

Wpusty sufitowe w kuchni - dlaczego warto je zamontować?

Wpusty sufitowe idealnie sprawdzą się w naszej kuchni wtedy, gdy zdecydujemy się na zastosowanie w niej sufitu podwieszanego. Dzięki regulacji wysokości sufitu podzielimy pomieszczenie na segmenty odpowiadające poszczególnym jego funkcjom.

Im niżej, tym gorzej

Kuchnia często zmienia swoje przeznaczenie, przede wszystkim wtedy, gdy przychodzą goście. Z jakiegoś powodu to tam jest zawsze najlepsza atmosfera. Warto o tym pomyśleć, gdy dobieramy oświetlenie. Oczywiście małżonek usilnie będzie namawiał na zamontowanie wiszących lamp, które wyglądają klasycznie i szykownie. Cóż z tego, gdy najwyższy kolega ciągle zahacza o nie głową, a wiele razy zdarzyło się, że byliśmy o krok od wyrwania lampy z sufitu, gdy należało po coś sięgnąć. W pomieszczeniu, gdzie panuje ciągła krzątanina, wpusty stanowić będą najpraktyczniejsze zastosowanie. Lampy wiszące, owszem, sprawdzą się, ale wtedy i tylko wtedy, gdy zamontujemy je nad blatem.

 

Czysta lampa

Kilka dni po remoncie nadal będziemy zachwyceni kloszem od dużej lampy, która dumnie zawisła na środku kuchni. Ale tylko do czasu, gdy będziemy musieli wziąć się za sprzątanie. Nieregularne krawędzie i wzory prezentują się nieźle, dopóki nie będziemy musieli czyścić ich z tłuszczu i innych zanieczyszczeń, które niestety zbierają się wszędzie tam, gdzie przyrządza się jedzenie. Wpusty sufitowe należy zaś tylko delikatnie przetrzeć, bez potrzeby dokładnego szorowania niedostępnych zakamarków.

 

Sztuczne, ale nie męczące

Spędzanie wieczorów w kuchni oświetlonej klasycznymi żarówkami o nieco żółtej barwie może być męczące, a kierunek padania światła niekoniecznie odpowiada wtedy naszym potrzebom. Warto pamiętać, że większość wpustów i oczek sufitowych to LEDowe źródła światła, dające spokojniejszy i mniej agresywny efekt. Ponadto niektóre z nich umożliwiają ukierunkowanie oświetlenia, co ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków.

 

Nowoczesna elegancja

Marzenie wszystkich zwolenników minimalistycznych, nowocześnie urządzonych pomieszczeń. Wykorzystanie zalet wpustów i sufitów podwieszanych niesie ze sobą różne korzyści, jak się okazuje, nie tylko natury praktycznej. Wyobraźmy sobie podłużny fragment obniżonego sufitu nad blatem, na którego całej długości, w rządku, zamontowano wpusty sufitowe. Efekt rozchodzenia się światła będzie wprost piorunujący. A możliwości jest naprawdę dużo więcej, wystarczy przejrzeć choć trochę najnowszych propozycji projektantów wnętrz.

 

Mała rzecz, a wyróżnia się

Mówimy o prostocie, elegancji… Owszem, wartościowe cechy, ale nie dla każdego najbardziej istotne. Nieprawdą jest, że zwolennicy udziwnień i nieszablonowych rozwiązań nie znajdą we wpustowej ofercie niczego dla siebie. Są sklepy, które oferują wpusty o niespotykanych kształtach, często o wykończeniu kryształowym czy z motywami kwiatowymi (tego typu wpusty sufitowe znajdziesz tutaj).