Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Aranżacja wnętrz  »  Wykładziny dywanowe vs panele

Wykładziny dywanowe vs panele

Wykończenie podłogi to jeden z ważniejszych elementów w aranżacji wnętrza. W sklepach budowlanych znajdziemy mnóstwo materiałów różniących się głównie strukturą, jakością, kolorem oraz ceną. Podłoga powinna spełniać funkcje praktyczne, jak i estetyczne. Co wybrać? Panele czy wykładzinę dywanową?

W latach 80. na podłogach naszych mieszkań królowały wykładziny dywanowe. Lata później, zachłyśnięci nowoczesnym, chłodnym minimalizmem, zamieniliśmy je na lśniące panele i gresy. Obecnie jednak można ponownie zauważyć zwiększone zainteresowanie klientów wykładzinami. I dobrze, gdyż jest to jeden z najlepszych sposobów na wykończenie podłogi w prawie każdym pomieszczeniu. Zatem porównajmy obydwa warianty.

 

Materiały

Właściwie trudno jest porównywać panele i wykładziny pod kątem materiałów, z jakich zostały zrobione. A jednak na pewien fakt warto zwrócić uwagę. Panele to, jak każdy z nas wie, podłużne deseczki wykonane z płyty pilśniowej lub wiórowej i pokryte laminatem. Stanowią więc imitację drewna. Wykładziny natomiast wykonane mogą być zarówno z materiałów syntetycznych, jak i naturalnych, takich jak wełna, filc (podkład), trawa morska czy włókno kokosowe. Mają więc specyficzne właściwości charakterystyczne dla surowca, z jakiego zostały wykonane. Przykładowo wykładzina dywanowa z wełny nie elektryzuje się i jest odporna na ogień.

 

Trwałość

To cecha, która najbardziej interesuje klientów (poza ceną i wyglądem, rzecz jasna). Materiał wykończeniowy podłogi musi być odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie.
Po panelach nie można spodziewać się zbyt dużej trwałości - już po kilku miesiącach użytkowania pojawiają się na nich rysy. Wystarczy przesunąć krzesło, by naruszyć zewnętrzną powłokę paneli. Natomiast upuszczenie na podłogę cięższego przedmiotu oznacza katastrofę - w kruchym laminacie zostaje dziura, której krawędzie strzępią się, powodując kolejne odpryski materiału.

Tego problemu nie ma użytkownik wykładziny dywanowej. Jeśli wybierzesz model najwyższej jakości, będziesz z niej zadowolony przez długie lata. Odpowiedni dobór surowców i specjalna technologia wytwarzania wykładzin sprawia, że niestraszne im rozciąganie oraz intensywne użytkowanie. A nawet spadające z biurka ciężkie i ostre przedmioty.

 

Zróżnicowana kolorystyka i wzornictwo

W przypadku obydwu materiałów wykończeniowych podłóg mamy możliwość wyboru spośród wielu wzorów oraz odcieni. Jeśli chodzi o wykładziny dywanowe, wybór jest bogatszy, bowiem znajdziemy szerokie spektrum produktów w różnych kolorach oraz wzorach. I o ile obydwa warianty są doskonałe, to modele w płytkach dają większą swobodę w aranżacji, bowiem można je dowolnie układać oraz przenieść z widocznego miejsca np. pod szafkę w razie zabrudzenia.

 

Utrzymanie w czystości

Pozornie to panele są prostsze do utrzymania w czystości. Wystarczy je pozamiatać lub odkurzyć, przetrzeć mopem i gotowe - panele lśnią. Nie do końca jest to zgodne z prawdą, o czym zapewne przekonał się każdy, kto kiedykolwiek miał panele. O ile samo zamiatanie nie nastręczy trudności, o tyle z myciem może być pewien problem - niedające się usunąć smugi to zmora wielu gospodyń domowych. Aby ich uniknąć, należy wycierać umytą podłogę do sucha.

Wykładzinę dywanową wystarczy po prostu odkurzyć, a w razie silnego zabrudzenia czy splamienia - poddać praniu chemicznemu. Warto też nadmienić, że drobinki piasku czy kurzu, które nieprzyjemnie zgrzytają na panelach, na wykładzinie są niewyczuwalne.

 

Komfort użytkowania

Jedną z największych zalet wykładziny dywanowej jest ciepło, jakie zapewnia ona naszym stopom. Jeśli więc masz ciągle zmarznięte nogi lub po prostu uwielbiasz poruszać się po domu boso - to wykładzina jest idealnym rozwiązaniem. Jej miękkie runo docenią także dzieci, które kochają bawić się na podłodze. To wykończenie podłogi doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, w których nie będzie narażone na wilgoć, a więc w sypialni, gabinecie, salonie, przedpokoju i pokoju dziecięcym. Lepiej zrezygnować z wykładziny w kuchni i łazience. Stąpanie bezpośrednio po gołych panelach nie zapewnia tyle samo komfortu co chodzenie po wykładzinie.

 

Wykładzina dywanowa to nowoczesny element aranżacji pomieszczeń. Wyróżnia ją przystępna cena, uniwersalność oraz szeroka gama wzorów i kolorów. Jest ciepła i wycisza pomieszczenia - czy można chcieć więcej?