Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Cegła we wnętrzu – ciekawe pomysły

Cegła we wnętrzu – ciekawe pomysły

Wielki powrót aranżacji z cegły stał się faktem już jakiś czas temu. Coraz więcej osób chętnie wybiera właśnie ten materiał do wykorzystania we wnętrzach swojego domu lub mieszkania.

Cegła ma to do siebie, że pasuje zarówno do nowoczesnych wnętrz z kanciastymi elementami, jak również do przytulnych, rustykalnych rozwiązań. Pomysłów na wykorzystanie tego materiału jest wiele i nie są one tak trudne do zrealizowania we własnym mieszkaniu, jak by się to mogło wydawać.

Modnym pomysłem na wykończenie salonu jest pozostawienie gołej ściany. O co chodzi? Mianowicie o pozostawienie w salonie jednej ze ścian w stanie surowym. Widoczne cegły doskonale zgrają się z białymi ścianami, a taką ścianę wystarczy jedynie odpowiednio zabezpieczyć specjalnym impregnatem przed kruszeniem.

Cegły pasują niemal do wszystkich barw, jednak są pewne sprawdzone stylizacje, które są wręcz ponadczasowe. Czerwień cegieł bardzo dobrze zgrywa się kolorystycznie z pomalowanymi na biało ścianami, ale także wszelkimi odcieniami bieli oraz szarości. Pozostawienie tylko jednej ceglanej ściany zawsze będzie przykuwać wzrok w pierwszej kolejności, nie warto więc niepotrzebnie stosować wielu upiększeń w postaci dodatków. Cegła w swojej surowości lubi proste rozwiązania. Polecamy łączenie inspiracji ceglanych z elementami metalowymi i ledowym oświetleniem punktowym. Dla osiągnięcia efektu przytulnego wnętrza warto cegły łączyć z drewnem i ciepłym światłem. Całości świetnie na pewno dopełni kominek.

Cegła jako materiał ma wiele zalet, ale i nadaje wnętrzom niepowtarzalnego klimatu. Jest ognioodporna, niezwykle trwała na uszkodzenia mechaniczne oraz długowieczna. Wady tego materiału to przede wszystkim duży ciężar, konieczność wykonywania prac mokrych i dość pracochłonne wykańczanie. Jednak jeśli minusy nie przysłonią nam plusów, długo potem będziemy cieszyć się oryginalną aranżacją wnętrza.

 

Poniżej przedstawiamy przykładowe aranżacje z cegłą:

 

 

Andrzej Królak