Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Czy domy z prefabrykatów są bezpieczne?

Czy domy z prefabrykatów są bezpieczne?

Technologie budowlane cały czas się rozwijają. Pozwalają one nie tylko na tworzenie bardziej funkcjonalnych i energooszczędnych budynków, ale mogą również znacznie skracać czas ich budowy. W zmniejszaniu czasochłonności budowy na szczególną uwagę zasługują prefabrykaty.

Jakich materiałów używa się do wyrobu prefabrykatów?

Prefabrykaty do budowy domów wykonuje się z różnego rodzaju betonów, przede wszystkim są to betony keramzytowe. Są to betony o różnej strukturze, w zależności od tego, w jakim miejscu mają one mieć zastosowanie. Niektóre z nich to betony przeznaczone na ściany nośne czy stropy, charakteryzujące się większa gęstością i wytrzymałością. Inne, lżejsze, to betony na ścianki działowe. Prefabrykaty do ścian zewnętrznych muszą również charakteryzować się dobrą izolacyjnością termiczną. Prefabrykaty są wykonywane tak, aby miały odpowiednią wytrzymałość konstrukcyjną i muszą spełniać określone normy, a dodatkowo jest na nie udzielana gwarancja. To w połączeniu z dobrym wykonawstwem powoduje, że dom z prefabrykatów jest budowlą bezpieczną.

 

Krótki czas budowy, ale wymagany ciężki sprzęt

Dzięki zastosowaniu gotowych elementów, które wystarczy ze sobą połączyć, czas budowy znacznie się skraca. Doprowadzenie budowy do stanu surowego to w niektórych przypadkach kwestia kilku dni. Zaś uzyskanie budynku (jednorodzinnego) w stanie deweloperskim to kwestia kilku miesięcy. Całością budowy zajmuje się również specjalistyczna firma. Konieczne jest jednak użycie ciężkiego sprzętu budowlanego, zwłaszcza dźwigów, ponieważ elementy prefabrykowane ważą po kilka ton. Mimo, że prefabrykaty to gotowe elementy, dają one dosyć dużo możliwości, jeśli chodzi o uzyskanie określonej architektury budynku. Projekty domów z prefabrykatów oferuje choćby firma  Ecoreadyhouse.pl. Na jej stronie internetowej znaleźć można przykładowe projekty oraz informacje o budowie domów z elementów prefabrykowanych.