Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Czy drewnianą podłogę można układać na ogrzewaniu podłogowym?

Czy drewnianą podłogę można układać na ogrzewaniu podłogowym?

Drewno na podłodze kojarzy się z ciepłem. I choć powszechna opinia przestrzega przed układaniem podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym, można z powodzeniem zastosować to rozwiązanie, jeśli wybierze się drewno o odpowiednich parametrach.

Drewno jest materiałem dosyć czułym na wahania temperatur i wilgoci. Chociaż nie powinno się go narażać na częste zmiany ciepła, miłośnicy naturalnej podłogi nie muszą wybierać między nim a ogrzewaniem podłogowym. Poznaj gatunki drewna do zadań specjalnych, które bez problemu sprawdzą się na ogrzewanej podłodze. Na co zwrócić uwagę przy wyborze drewna na ogrzewanie podłogowe?

Przy wyborze desek drewnianych na ogrzewanie podłogowe nie wystarczy informacja o ich twardości. Kluczowy w tym przypadku jest współczynnik skurczu drewna. Dlatego warto zdecydować się raczej na deski dębowe, sosnowe, orzechowe oraz z drewna egzotycznego. W drewnie takim jak buk czy grab na skutek zmiany temperatur łatwo powstawać mogą szczeliny.

Merbeau, teak, wenge czy bambus to drzewa egzotyczne rosnące w ekstremalnych warunkach. Są one zdecydowanie odporniejsze na skoki wilgotności i temperatury niż rodzime, europejskie gatunki drzew. Deski z drewna egzotycznego sprawdzą się zarówno w łazience, jak i przy ogrzewaniu podłogowym – taką posadzkę możemy zastosować w całym domu.

 

Trwałość deski warstwowej – panele na ogrzewanie podłogowe

Innym rozwiązaniem są deski warstwowe, czyli panele z wierzchnią warstwą litego drewna. Wyglądają naturalnie, przypominają podłogę drewnianą, a dodatkowo lepiej reagują na ciepło. Dzięki krzyżowemu połączeniu warstw drewna tworzących spodnią warstwę sklejkową panel odznacza się mniejszą kurczliwością.

Najlepiej wybierać deski, które na opakowaniu posiadają informację o możliwości układania na ogrzewaniu podłogowym (np. orzech olejowany) i nie są grubsze niż 150 mm, aby nie blokowały ciepła. Deski warstwowe można kilkakrotnie poddawać zabiegom cyklinowania.

 

Ogrzewanie wodne czy elektryczne – na którym można położyć podłogę drewnianą?

Najbardziej ekonomicznym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest ogrzewanie wodne. Instalacja składa się z tradycyjnych rurek z rozgrzaną wodą pochodzącą z kotła. W przypadku ogrzewania podłogi drewnianej należy skoncentrować się na tym, by instalacja była rozłożona możliwie równomiernie. Warto, by drewno pracowało jednostajnie na całej powierzchni i nie przesuszało się, dlatego należy zrezygnować z tzw. stref brzegowych.

Ogrzewanie elektryczne generuje nieco więcej kosztów. Wymaga także instalacji czujników i termostatów, ponieważ podczas przegrzania może dojść do uszkodzenia przewodów, a co za tym idzie – zniszczenia podłogi drewnianej.

 

Olej – skuteczna ochrona przed przesuszeniem drewna

Drewnianą podłogę położoną na ogrzewaniu podłogowym należy również odpowiednio konserwować. W zależności od tego, jaki gatunek drewna wybierzesz, możesz zdecydować się na nawilżenie go zimą – np. za pomocą oleju. Ochroni on deski przed zbytnim wysuszeniem.

Jeżeli chcesz ogrzewać mieszkanie podłogowo, nie powinno powstrzymywać Cię to przed wyborem podłogi drewnianej. Sprawdź ofertę sklepu Dobre Dla Domu, by zobaczyć, jak wiele masz możliwości.