Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Czy imitacja drewna wyprze z rynku deski elewacyjne?

Czy imitacja drewna wyprze z rynku deski elewacyjne?

Deweloperzy i firmy budowlane co raz częściej do wykończenia elewacji wykorzystują imitację drewna. Czy możemy spodziewać się końca prawdziwego drewna na elewacji? Jakie plusy i minusy niesie ze sobą zastosowanie imitacji drewna na elewacji?

Drewniana elewacja nie na każdą kieszeń?

W Polsce drewniane deski elewacyjne mają sporą rzeszę zwolenników, jednak nie są aż tak popularne jak np w Skandynawii, gdzie jest to w zasadzie standard jeśli chodzi o materiały do wykończenia elewacji budynku. W naszym kraju wykończenie elewacji drewnianymi deskami jest w pewnym sensie synonimem luksusu, ponieważ jak się okazuje, jest to rozwiązanie dość kosztowne.

Drewno nie jest zwykłym surowcem. Jest to materiał naturalny, który wymaga sporo pracy przy jego pozyskiwaniu, dlatego określany jest także szlachetnym. Nic dziwnego, że wielu z nas chciałoby, aby jego dom wykończony był właśnie "naturalnie pięknymi" deskami.

Dlaczego drewniana elewacja to duży wydatek?

  • wysoki koszt materiału (wytrzymałe drewno to koszt ok. 150,00 - 200,00 zł /m2)
  • wysoki koszt montażu (konieczny jest stelarz)
  • droga w utrzymaniu (systematyczna konserwacja i impregnacja drewna)

 

Czy imitacja może zastąpić natualne drewno?

W wielu dziedzinach życia staramy się (jeśli mamy taką możliwość) wybierać produkty oryginalne i rezygnujemy z wszelkiego typu imitacji czy wręcz podróbek. Czy zatem zastąpienie drewnianych desek elewacyjnych produktem drewnopodobnym, wykonanym z innych surowców będzie dobrym rozwiązaniem? Okazuje się, że imitacja drewnianej deski elewacyjnej może wyglądać niemal identycznie jak prawdziwe deski, a do tego ma ona sporo innych zalet.

 

Jakie właściwości mają deski drewnopodobne?

Deski czy też panele elewacyjne imitujące drewniane deski wykonane są najczęściej na rdzeniu z polistyrenu ekspandowanego (EPS) lub polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Oba te materiały mają właściwości wygłuszeniowe, oraz izolacji cieplnej, jednak należy mieć na uwadze, że rdzeń drewnopodobnych desek zazwyczaj nie ma dużej grubości, przez co wspomniane właściwości mają znikomy wpływ na wygłuszenie czy ocieplenie budynków. Na rdzeniu owe deski posiadają specjalną powłokę, która imituje różne struktury drewna (stare drewno, tarcica sosnowa, itp).

 

Zalety imitacji drewna na elewację

  • niski koszt zakupu (od 90,00 zł /m2)
  • łatwy montaż dzięki niewielkiej wadze materiału
  • nie ma potrzeby konserwacji i impregnacji (duża wytrzymałość)
  • znakomite odwzorowanie struktury drewna

Deski drewnopodobne montuje się na elewacji poprzez ich naklejanie (na klej do styropianu), więc w porównaniu do montowania desek elewacyjnych z prawdziwego drewna jest to sposób znacznie łatwiejszy i tańszy. Deski drewnopodobne mają do tego bardzo ograniczoną podatność na wpływ czynników atmosferycznych, przez co w porównaniu z drewnem są dużo bardziej wytrzymałe i w ujęciu długoterminowym znacznie tańsze w utrzymaniu.

 

Czy na naszych elewacjach imitacja drewna zastąpi drewniane deski?

Widząc spore zalety imitacji drewna na elewacji, oraz fakt, że wygląda ona niemal identycznie jak deski drewniane możemy upatrywać się rosnącej popularności wykorzystania takiego rozwiązania. Prawdziwe drewno na elewacji na pewno zawsze będzie miało sporo zwolenników, bo jest to materiał naturalny o nieporównywalnych warunkach estetycznych, jednak należy mieć świadomość, że pojawia się dla niego alternatywa, która wielu osobom może zdecydowanie przypaść do gustu.

Więcej o imitacji drewna na elewację można przeczytać na stronie producenta desek drewnopodobnych: antydeska.pl oraz na blogu firmowym Antydeski: blog.antydeski.pl