Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Czym są podajniki ślimakowe?

Czym są podajniki ślimakowe?

Deficyt na podajniki ślimakowe w skali współczesnego rynku jest ogromny. Niewiele firm zajmuje się profesjonalną produkcją tego sprzętów, a jeśli już ktoś stworzył tego typu ofertę, to pozostawia ona wiele do życzenia.

Czym właściwie są tytułowe podajniki ślimakowe? Z czego są zbudowane i, wreszcie, jakie znajdują zastosowanie? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajduje się w poniższym tekście.

 

Budowa podajników ślimakowych

Zanim przejdziemy do omawiania budowy podajników ślimakowych, warto wyróżnić dwie kategorie podajników, z jakimi mamy do czynienia. Pierwszym rodzajem jest podajnik ślimakowy korytkowy typu U. Jest to urządzenie otwierane z góry. Występują dwa jego warianty – z pokrywą lub bez. Podajniki ślimakowe korytkowe mogą być ponadto wyposażone w płaszcz grzewczy bądź chłodzący. Wyróżniamy kilka typów ze względu na sposób przemieszczania się urządzeń – mogą one występować w wariancie na kółkach, być umiejscowione na konstrukcji nośnej bądź na stałe przytwierdzone do podłoża. Wszystko tak naprawdę zależy od ich zastosowania.

Podobnie rzecz się ma z drugim typem podajników ślimakowych, czyli podajników zamkniętych typu „rura”. Nazwa zwyczajowa została zaczerpnięta z metody, na jakiej się opiera działanie tytułowego urządzenia. Zbudowany jest z rury, wewnątrz której umieszczony jest wał z naspawanymi piórami ślimaka. Wspomniane pióra różnią się od siebie ze względu na przeznaczenie – rodzaj transportowanego surowca, a także planowaną wydajność. Skoro mowa o przeznaczeniu, to warto sprawdzić zastosowanie obu typów podajników ślimakowych.

 

Zastosowanie podajników ślimakowych

Podajnik ślimakowy bez względu na rodzaj może spełniać trzy rodzaje zastosowania. Może on być, jak sama nazwa wskazuje, wyłącznie podajnikiem, ale może także pełnić rolę odbieralnika oraz dozownika. Tego typu rodzaje podajników doskonale sprawdzają się w branży budowlanej, rolnictwie, przemyśle chemicznym, grzewczym oraz spożywczym. Z największym wyborem profesjonalnych podajników ślimakowych można się spotkać na stronie internetowej renomowanej marki Staltechnika, którą można znaleźć pod następującym adresem: staltechnika.pl.