Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Dlaczego nie warto oszczędzać na budowie domu?

Dlaczego nie warto oszczędzać na budowie domu?

Niedrogi dom nie istnieje - już na samym początku planowania jednej z większych inwestycji naszego życia musimy zdać sobie z tego sprawę. Pomoże nam to uniknąć absurdalnych i brzemiennych w skutki decyzji, które zamiast planowanych oszczędności wygenerują dodatkowe koszty.

Oczywiście nie podważamy sensu szukania materiałów w jak najkorzystniejszych cenach i rezygnowania z drogich elementów wykończeniowych. Większość z nas ma określony budżet, którego nie tyle nie chce, co nie może przekroczyć. Jednak wszystko sprowadza się do jednej, uniwersalnej zasady – oszczędzajmy, ale róbmy to z głową i starajmy się przewidywać skutki podjętych decyzji. 


Pogódź oczekiwania z możliwościami

- Kochanie, chciałabym mieć osobną łazienkę w pokoju. Wiesz - taką dla siebie. 
- Przecież zaplanowaliśmy już trzy: na parterze, pierwszym piętrze i tuż obok kuchni. 
- No tak, ale…

Nie każdemu znany jest taki scenariusz, ale większość z nas, prędzej czy później, stanie przed podobnymi dylematami. Spełnianie zachcianek, a co za tym idzie - polepszanie komfortu mieszkania, czy może twarde stąpanie po ziemi? To zależy od zasobności naszego portfela, z tym, że najczęstszą odpowiedzią będzie druga opcja. Jeżeli staramy się zmieścić w przewidywanym budżecie, to musimy pogodzić nasze oczekiwania z możliwościami finansowymi. W innym wypadku nasza budowa będzie ciągnęła się latami, a przecież chcemy jak najszybciej zamieszkać na swoim. 

Funkcjonalność mieszkania jest bardzo ważna, ale jeżeli mamy z czegoś rezygnować – to właśnie z tego typu udogodnień. Zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na lepsze materiały, które będą przecież stanowić o trwałości naszego budynku.


Kto pyta, nie błądzi

Jeżeli budownictwo i zagadnienia techniczne z nim związane nigdy nie były Twoją pasją i czujesz, że jesteś totalnie zielony w te klocki – nie eksperymentuj. Lepiej jest dopłacić za profesjonalne porady i kontrolę poszczególnych etapów, niż popełnić kardynalne błędy, których naprawa będzie praktycznie niemożliwa. 

Pamiętaj, że przycinanie kosztów na jakości materiałów budowlanych jest najgorszą z możliwych form oszczędzenia. Natomiast zawsze można postarać się o dopasowane i trafione wybory. Warto zastanowić się nad typem np. więźby dachowej (decydując się na instalację prefabrykowanej więźby drewnianej z wykorzystaniem technologii płytek kolczastych, jesteśmy w stanie zarówno skrócić czasu montażu, jak i zaoszczędzić trochę pieniędzy). Podsumowując:  przed zakupem warto przeprowadzić gruntowny rekonesans i - jeżeli mamy taką możliwość - dopytać kolegów po fachu. 

Miej na uwadze, że materiały kupione okazyjnie, w bardzo atrakcyjnej cenie i najczęściej bez rachunku i gwarancji, mogą w efekcie kosztować więcej niż produkty lepszej jakości, nabyte w tradycyjny sposób. Bezawaryjność, gwarancja jakości i adekwatność do naszych potrzeb  zapewnią nam komfort i spokój na długie lata. Czasami warto jednorazowo dołożyć kilka procent, żeby w przyszłości nie być zmuszonym do inwestowania kolejnych kilkudziesięciu na wymianę wadliwych materiałów.