Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Drzwi, okna, rolety – podstawowe elementy każdego domu

Drzwi, okna, rolety – podstawowe elementy każdego domu

Stawiając dom, trzeba pamiętać o wielu sprawach, m. in. o wyposażeniu. Wybierając meble i inne elementy wystroju, nie wolno zapomnieć o trzech podstawowych elementach; chodzi o: drzwi, okna i rolety.

Drzwi

Drzwi stanowią istotny element każdego domu. Przede wszystkim strzegą przysłowiowych czterech kątów. Aby spełniały swoją funkcję, powinny, po pierwsze, odznaczać się walorami estetycznymi i pasować do wystroju domu. Po drugie, powinny mieć odpowiednie wymiary. Standardowa szerokość drzwi wynosi 90 centymetrów, ale generalna o 15 centymetrów więcej; standardowa wysokość - 201 centymetrów, generalna o 7 centymetrów więcej. Generalne wymiary wysokości oprócz drzwi pozwalają swobodnie zamontować ościeżnicę. Współczynnik przenikania ciepła U wynosi mniej więcej od 1 do 2 W/(m2*K). Izolacyjność akustyczna - ok. 30 decybeli. Współczynniki te zawsze wynoszą więcej w drzwiach zewnętrznych, czyli wejściowych do domu, a mniej w drzwiach wewnętrznych, czyli prowadzących do konkretnych pomieszczeń w budynku. Ponadto drzwi zewnętrzne, w przeciwieństwie do wewnętrznych, są antywłamaniowe.

 

Okna

Okna stanowią kolejny istotny element każdego domu (zobacz okna Piaseczno). Dostarczają światła i umożliwiają przewietrzanie pomieszczeń. Składają się z szyb i ram: drewnianych, plastikowych lub aluminiowych. Okna drewniane najlepiej pasują do kamienic i starych budynków, plastikowe sprawdzą się w blokach i nowych domach, a aluminiowe - w galeriowcach i biurowcach. Każdy rodzaj okien odznacza się wytrzymałością. W kwestii grawitacji wentylacyjnej wszystkie wykazują właściwą szczelność oraz właściwe rozszczelnienie. O ile w przypadku uszkodzeń okna drewnianego lub plastikowego wystarczy wymienić szybę, o tyle przy uszkodzeniu okna aluminiowego należy wymienić szybę z ramą.

 

Rolety

Nie wolno zapominać również o roletach. Rolety wewnętrzne chronią przed światłem, a zewnętrzne również przed dźwiękami i włamaniami. Wśród rolet wewnętrznych wyróżnia się: wolnowiszące (rozwijana tkanina przyklejona do rurki zamontowanej na suficie), kasetowe (rozwijana tkanina schowana w kasecie zamontowanej w ramie okna), plisowane (tkanina przymocowana do ramy, którą można dowolnie pociągać w górę lub w dół), rzymskie (tkaniny zamocowane na mechanizmie sznurkowym lub koralikowym, podczas zwijania i rozwijania efektownie się fałdują). Do rolet zewnętrznych zalicza się z kolei: naokienne (montaż na ramie okiennej, RKS (montaż w nadprożu okna), natynkowe (montaż na murze, we wnęce okiennej), podtynkowe (montaż w nadprożu, we wnęce nadproża).