Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Dwustronne drabiny dla profesjonalistów

Dwustronne drabiny dla profesjonalistów

Charles Eames – amerykański plastyk, architekt i projektant wzorów przemysłowych - znany jest z powiedzenia „The details are not the details. They make the design”, co w swobodnym tłumaczeniu możemy przełożyć na słowa: „Szczegóły nie są tylko szczegółami. To one tworzą projekt”.

Choć praca instalatorów, monterów, pracowników magazynu czy ekip remontowo-budowlanych na ogół nie jest związana z projektowaniem plastycznym, to także w ich zawodzie tak z pozoru błahe decyzje jak wybór drabiny mogą okazać się bardzo istotne z poziomu komfortu i bezpieczeństwa pracy.

 

Na rynku mamy dostęp do różnego rodzaju podestów, drabin, pomostów roboczych i rusztowań. O tym, jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji decyduje nie tylko rodzaj wykonywanych czynności, lecz także ich powtarzalność, jak również dostęp do miejsca pracy. W tym tekście chcielibyśmy przyjrzeć się zastosowaniu drabin dwustronnych z uwzględnieniem ich roli w procesie przygotowywania stanowiska pracy, jak i szybszej realizacji zadań. Mamy nadzieję, że nasze porady staną się właśnie tym szczegółem, który choć z pozoru nieistotny, może okazać się bardzo pożyteczny w codziennej pracy.

 

W jakich okolicznościach postawić na drabinę dwustronną?

Zacznijmy od podstaw - drabiny dwustronne to jedne z najbardziej uniwersalnych urządzeń do pracy na wysokości, ponieważ ich konstrukcja nie wymaga dodatkowego podparcia narzędzia o ścianę, elewację budynku czy inny element służący do uzyskania stabilności. Drabina dwustronna świetnie sprawdzi się także w tych miejscach, gdzie podparcie jest zbyt niskie i nie zagwarantuje bezpiecznego osiągnięcia wymaganej wysokości. Warto pomyśleć również o niej tam, gdzie najbardziej optymalne rozwiązanie, takie jak drabina regałowa, rusztowanie czy pomost roboczy, nie może zostać zastosowane ze względów technicznych lub po prostu z braku dostatecznej ilości wolnej przestrzeni. Drabiny dwustronne są produktami mobilnymi, łatwymi w transporcie i obsłudze. Można je szybko rozstawić, a także szybko przemieścić na potrzeby wykonywanych prac.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając drabinę dwustronną?

W zależności od specyfiki zadań i oczekiwanej wysokości roboczej, wśród drabin dwustronnych najczęściej możemy wybierać między drabinami: ze szczeblami, ze stopniami oraz jezdnymi. Niezwykle ważne jest, by wybrany produkt cechowała lekka, aluminiowa, a jednocześnie niezwykle trwała i stabilna konstrukcja. Warto również zwrócić uwagę na gabaryty narzędzia, wybierając modele składane, które dzięki kompaktowej budowie oraz niewielkim wymiarom po złożeniu, będą proste w przechowywaniu i wygodne w transporcie. Drobnym, choć niezwykle istotnym szczegółem, może okazać się zintegrowane zabezpieczenie przed samoczynnym rozłożeniem lub przede wszystkim złożeniem się drabiny. Kolejnym detalem, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem, są profilowane, antypoślizgowe stopnie. W miarę łatwo dostępne w sprzedaży drabiny dwustronne mogą gwarantować wysokość roboczą od 2,45 m do nawet 6,25 m. Przy tak dużych wysokościach kwestia antypoślizgowych stopni, nabiera na znaczeniu i przestaje być nieistotnym szczegółem. Osobom, które muszą często się przemieszczać w trakcie wykonywanej pracy, szczególnie polecamy drabiny wyposażone w rolki jezdne, umożliwiające szybsze i łatwiejsze przestawianie narzędzia. Dodatkowo, warto by wspomniane rolki wyposażone były w system samoistnego blokowania się pod naciskiem użytkownika. Jest to kwestia nie tylko wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

 

Jeśli zastanawiacie się komu zaufać, by mieć pewność, że zakupiona drabina będzie funkcjonalna i bezpieczna, warto zwrócić uwagę na produkty marki KRAUSE. Firma ta już od 1 marca 2017 roku produkuje drabiny profesjonalne STABILO wykonane zgodnie z nową normą PN EN 131, która weszła w życie w styczniu 2018 roku.