Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Instalacja odgromowa dla domu jednorodzinnego - czy piorunochron jest potrzebny?

Instalacja odgromowa dla domu jednorodzinnego - czy piorunochron jest potrzebny?

Wiele czynników wpływa na ryzyko uderzenia pioruna w dom, m. in. częstotliwość i siła wyładowań atmosferycznych, rodzaj zabudowy oraz położenie obiektu. Statystycznie zdarza się to bardzo rzadko. Ale czy jest to wystarczający powód, aby nie zastanowić się nad instalacją odgromową?

Skąd się biorą pioruny?

Piorun to nic innego jak ładunek elektryczny. Powstaje w atmosferze w wyniku jonizacji poprzez tarcie drobin lodu w chmurach burzowych. Lód przemieszcza się, oddając energię wodzie. Wyładowania mogą powstawać w chmurach pyłowych podczas erupcji wulkanu lub burzy piaskowej. Pomiędzy warstwami chmur a powierzchnią ziemi tworzy się różnica potencjałów, która powoduje wyładowanie.

Pioruny szukają jak najłatwiejszej drogi ujścia, dlatego błyskawice mogą mieć nieregularne kształty i rozciągłości. Towarzyszą im także gromy dźwiękowe. Podczas wyładowania atmosferycznego uwalniana jest gigantyczna energia. Większa jej część zostaje zamieniona na ciepło i jonizację składników powietrza w kanale rozchodzenia się błyskawicy. Część zamienia się w błysk i grzmot, który jest słyszalny nawet z 30 km. Reszta energii zostaje oddana w miejsce uderzenia pioruna na powierzchni ziemi. Jest to bardzo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt przebywających w pobliżu oraz może powodować uszkodzenia urządzeń elektrycznych.

Piorun

Skutki uderzenia piorunów

Najniebezpieczniejszym skutkiem uderzenia w niezabezpieczony dom jest pożar. Może także dojść do poważnego uszkodzenia instalacji elektrycznej i wszystkich podpiętych urządzeń. Najczęściej przepięcia powodują uszkodzenia:

 • przewodów instalacji elektrycznej,
 • komputerów, telewizorów i sprzętu AGD,
 • silników,
 • transformatorów,
 • alarmów.

Pioruny często uderzają w drzewa, łamiąc je. Spadające gałęzie mogą uszkodzić samochód, budynek czy nawet zabić ludzi. Bardzo rzadko zdarza się powstawanie piorunów kulistych. Mogą one przedostać się przez okno lub komin do wnętrza budynku, siejąc spustoszenie. Naprawa uszkodzeń może okazać się bardzo kosztowna, dlatego należy zastanowić się nad zabezpieczeniem, zanim będzie za późno. Warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy. Projektowanie i montaż instalacji odgromowych musi być wykonane profesjonalnie. W przeciwnym razie może to przynieść odwrotny skutek.

Skutek uderzenia pioruna

Kiedy piorunochron jest niezbędny?

Przepisy dotyczące konieczności instalacji piorunochronu zawarte są w Prawie Budowlanym oraz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich położenie, z 12 kwietnia 2002 r.

Koniecznej instalacji piorunochronu wymagają budynki:

 • zbudowane z materiałów łatwopalnych, głównie z drewna i pochodnych materiałów,
 • o powierzchni powyżej 500 m² i wysokości >15m,
 • których wartość dopuszczalnego ryzyka przekracza normę.

Aby sprawdzić, czy w naszym domu konieczne jest założenie instalacji odgromowej, należy zwrócić się do specjalisty. Oceni on stopień zagrożenia na podstawie:

 • częstotliwości burz na danym terenie,
 • siły wyładowań atmosferycznych,
 • położenia budynku względem innych obiektów,
 • wysokości,
 • powierzchni, konstrukcji i pokrycia dachu,
 • liczby osób mieszkających w domu.

Instalacji nie wymagają domy położone w pobliżu wysokich obiektów lub usytuowane w dolinach.

Ale nawet jeśli nasz dom według prawa nie wymaga instalacji piorunochronu, to i tak warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem. Szczególnie gdy jest to dom o dużej wartości oraz stać nas na tego typu zabezpieczenie. Nie jest to zbyt drogi wydatek, a zapewni nam spokój podczas burzowych dni.

 

Instalacje odgromowe

Jeśli zdecydowaliśmy się na piorunochron, należy zlecić jego instalację specjalistycznej firmie. Dzięki temu mamy pewność, że będzie to wykonane prawidłowo i sprawnie. Projektowanie instalacji odgromowych to pierwsza faza realizacji. Rozpoczyna się od oględzin budynku i znalezienia najlepszego rozwiązania. Można wykorzystać elementy konstrukcji domu, takie jak: pokrycie dachu, zbrojenia żelbetowe, a nawet rurociągi wodne. Budowa piorunochronu jest dosyć prostym procesem, a ceny zależą od wielu czynników i wahają się od ok. 500 do 5000 zł.

Piorunochron

Instalacja tradycyjna

Do tradycyjnych instalacji odgromowych używa się zwodów poziomych i pionowych umieszczonych na powierzchni dachu. Połączone są one z uziomem. Elementy takiej instalacji to:

 • zwody naturalne - to elementy metalowe, takie jak: balustrady, rynny, poręcze, czyli fragmenty konstrukcji domu, przez które swobodnie przepływa prąd;
 • zwody sztuczne - przewody z miedzi, stali ocynkowanej. W zależności od łatwopalności dachu umieszczane są w odpowiedniej wysokości od jego powierzchni;
 • przewody odprowadzające - umieszczane na ścianach, łączą zwody z uziomami;
 • uziomy naturalne - nieizolowane od ziemi, metalowe części ochronne obiektów;
 • uziomy sztuczne - rury, druty miedziane lub ze stali ocynkowanej. Stosowane w przypadku braku naturalnych uziomów.

 

Instalacja aktywna

Różni się ona od tradycyjnej tym, że zamiast zwodów umieszczonym nad powierzchnią dachu montuje się na nim maszt ze specjalną głowicą wystającą minimum 2 m ponad budynkiem. Posiada ona jonizator lub materiał promieniotwórczy, który „ściąga” pioruny. Reszta instalacji przypomina tą tradycyjną. System ten jest prostszy w montażu, a jego skuteczność podobna do tradycyjnego, chociaż w tej kwestii zdania są podzielone. Plusem jest krótsza droga przepływu prądu do ziemi, przez co indukowanie wysokich napięć i zagrożenie pożarowe ograniczone są do minimum. Aktywna instalacja dobrze sprawdza się na domach jednorodzinnych o powierzchni dachu < 500m².

Instalacje odgromowe nie są zbyt popularne w naszym kraju. Sprawdza się tutaj powiedzenie: „mądry Polak po szkodzie”. Ludzie lekceważą ryzyko uszkodzenia domu, instalacji i urządzeń elektrycznych przez pioruny. Uważają, że ich to nie dotyczy. Montaż takiego systemu wcale nie musi być drogi, a z pewnością pozwoli spać spokojnie nawet przy intensywnych wyładowaniach atmosferycznych. Najważniejsze jest, aby to zadanie zlecić specjalistycznej firmie, która przygotuje indywidualny projekt oraz wykona go prawidłowo i profesjonalnie. Amatorski montaż mógłby przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i doprowadzić do katastrofy.

 

Artykuł powstał w ramach współpracy z firmą ZRE Małopolska. Szczegóły oferty znajdą  Państwo na stronie: http://www.zre.malopolska.pl/pl/25/instalacje-odgromowe