Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Izolacja fundamentów – jak się do tego zabrać?

Izolacja fundamentów – jak się do tego zabrać?

Budujesz dom? Postawienie fundamentów to zaledwie początek góry lodowej. Równie ważne – o ile nie ważniejsze – jest ich zabezpieczenie.

Pierwsze decyzje dotyczące sposobu ocieplenia fundamentów powinny zostać podjęte już na etapie projektowania budynku. Ma to bowiem wpływ nie tylko na metodę, ale także na zakres i koszt wszystkich prac budowlanych. Ale bez obaw – to nie jest skomplikowane.

 

Izolacja fundamentów pianką poliuretanową – korzyści

Oczywistych zalet izolacji fundamentów jest wiele. Po pierwsze, dobra termoizolacja pozwala zaoszczędzić na rachunkach – zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Po drugie, zapewnia hydroizolację – woda nie przedostaje się do murów. Wilgoć, która dostałaby się do murów, w połączeniu z ciepłem mogłaby spowodować ich niszczenie. Współczynnik przenikania ciepła ściany fundamentowej i poziomej podłoża nie powinien przekraczać wartości 0,25 W/(m2.K).

Materiałem, który warto zastosować, by przeciwdziałać zwiększeniu się tego parametru, jest m.in. pianka poliuretanowa. Użycie tego tworzywa daje wiele korzyści, wśród których można wymienić szybkość jej montażu, wysoką jakość termoizolacji i wytrzymałość. W budownictwie stawia się właśnie na takie cechy materiałów. Co niezwykle ważne, w przypadku izolacji fundamentów pianką poliuretanową współczynnik przenikania ciepła zatrzymuje się w przedziale 0,020-0,022 W/mK.

 

Izolacja fundamentów pozioma i pionowa

Prawidłowa izolacja fundamentów powinna dotyczyć zarówno pionu, jak i poziomu. Izolacja fundamentów pionowa obejmuje zabezpieczenie ścian fundamentowych od strony gruntu i od ściany wewnętrznej. Gdyby pozostawić je bez ochrony, mogłyby one jak gąbka wchłonąć wilgoć znajdującą się w gruncie – a to skończyłoby się katastrofalnie dla fundamentów i całego budynku.

Jak w każdym przypadku, istnieje wyjątek od reguły – jeżeli mury podziemne zostały zbudowane z materiału, który sam w sobie jest izolatorem, nie ma konieczności ich dodatkowego zabezpieczania. Jednak nawet w tym przypadku takie działanie jest polecane. Dlaczego zatem warto zainwestować w ocieplanie fundamentów? Złe warunki cieplne i duża wilgotność oraz wybór złych rozwiązań izolacji fundamentów pionowych i poziomych może spowodować degradację całego budynku.

 

Izolacja fundamentów pozioma – na czym to polega?

Izolację poziomą kładzie się między ławami a ścianami, jak również między ścianami parteru a fundamentem. Można do tego wykorzystać na przykład piankę poliuretanową, która zabezpieczy ściany przed kapilarnym podchodzeniem wody do góry. Wybór pianki PUR do tego rodzaju prac budowlanych to także bezpieczeństwo użytkowników obiektów budowlanych. Nie zapominaj, że ocieplanie fundamentów budynków obejmuje nie tylko obiekty mieszkalne, ale również hale produkcyjne i inne kompleksy przemysłowe.

Pianka PUR jest bezzapachowa, co także wpływa na komfort jej użycia. Pianka poliuretanowa może być położona w miejscach trudno dostępnych lub tam, gdzie występują łączenia konstrukcji – w ten sposób unikniesz uciekania ciepła w mostkach termicznych. A tego z pewnością nikt by nie chciał.