Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Izolacja pianką PUR – w czym przewyższa ocieplanie wełną?

Izolacja pianką PUR – w czym przewyższa ocieplanie wełną?

Najczęściej stosowanym materiałem do izolacji termicznej dachu jest wełna mineralna, jednak coraz większą popularność zyskuje pianka PUR, nanoszona natryskowo. Pod jakimi względami przewyższa ona wełnę?

Ocieplanie dachu

Dachy strome mają to do siebie, że należy je koniecznie ocieplić. Wykorzystuje się do tego materiały niepalne, dźwiękochłonne oraz chroniące przed ulatnianiem się ciepła z budynku. Dużą popularnością cieszą się materiały lekkie oraz szybkie w montażu, takie jak np. wełna mineralna, znajdująca szerokie zastosowanie zwłaszcza w budowie domów jednorodzinnych. Ostatnio coraz częściej bywa ona zastępowana pianką PUR, która nie tylko posiada wyżej wymienione cechy, ale również odznacza się wieloma innymi cennymi właściwościami.

 

Zalety pianki PUR

Piankę poliuretanową można kupić w dwojakiej postaci: bądź jako twarde płyty przeznaczone do ocieplania połaci dachu od strony zewnętrznej, bądź jako pianę służącą do rozprowadzania metodą natryskową od wewnątrz. Czym się ona różni od wełny mineralnej? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, przywołując kilka zasadniczych kryteriów, na podstawie których będziemy mogli wskazać zalety pianki PUR.

 

Izolacja termiczna

W świetle przepisów prawnych warstwa izolacji termicznej dachu powinna mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,20 W/(m2K). Dobrej jakości wełna mineralna ma współczynnik 0,030 W/(mK), odpowiadający 15 cm grubości. Ten sam współczynnik w przypadku pianki PUR zamkniętokomórkowej wynosi od 0,021 do 0,024 W/(mK), a w przypadku otwartokomórkowej – od 0,036 do 0,040 W/(mK), co odpowiada grubości od 11,5 do 12 cm.

 

Ciężar oraz czasu montażu

Co do ciężaru, który również jest ważny z punktu widzenia obciążenia więźby dachowej, pianka PUR jest znacznie lżejsza niż wełna mineralna, dlatego można być używana nawet do zabezpieczania mniej solidnych konstrukcji.

Liczy się również czas montażu. Aplikacja pianki PUR wewnątrz budynku trwa o wiele krócej niż ocieplanie dachu wełną.

 

Pianka PUR zapewnia doskonałą i precyzyjnie wykonaną izolację termiczną. Metoda natryskowa pozwala szczelnie wypełnić pianką całą przestrzeń wymagającą ocieplenia. Jeśli chciałbyś ocieplić dach tym właśnie praktycznym materiałem, wejdź na stronę: https://izolbyd.pl/.