Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Jak wybrać odpowiednią kostkę brukową?

Jak wybrać odpowiednią kostkę brukową?

Wykończenie terenu wokół domu jest równie ważne jak wykończenie samego domu. Jednym z najbardziej estetycznych i trwałych rozwiązań jest zastosowanie kostki brukowej. Zyskała ona popularność dzięki dobrej jakości oraz wielu możliwościom aranżacyjnym.

Każdy inwestor zadaje sobie jednak pytanie, jak wybrać odpowiednią kostkę brukową? Oto kilka wskazówek.

 

Przede wszystkim jakość

Trwałość powierzchni wyłożonej kostką brukową zależy w dużej mierze od jakości wybranego materiału. Im kostka brukowa jest lepszej jakości, tym zazwyczaj jest droższa. Kryterium ceny nie jest więc najlepszym doradcą. Kostka brukowa, która została wykonana w wadliwym procesie technologicznym może nie spełniać swojego zadania oraz stosunkowo szybko ulec uszkodzeniu. Materiał niskiej i wysokiej jakości zazwyczaj wygląda tak samo, więc odróżnienie go po cechach zewnętrznych jest bardzo trudne. Kostka warta uwagi posiada certyfikat jakości zgodny z europejską normą PN-EN 1338 "Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań". Certyfikat ten oznacza, że kostka brukowa została wykonana z odpowiednich surowców we właściwych proporcjach.

Mówiąc o jakości w kontekście kostki brukowej należy zwrócić również uwagę na sposób jej układania. Nieprawidłowo ułożona kostka będzie nie tylko wyglądała nieestetycznie, ale również straci swoje właściwości i szybciej ulegnie zniszczeniu. Układanie kostki brukowej warto więc powierzyć specjalistycznej firmie, która posiada odpowiedni sprzęt oraz udzieli gwarancji na swoją pracę.

 

Przeznaczenie

Wybór odpowiedniej kostki brukowej zależy również od jej przeznaczenia. Innej kostki należy użyć do wyłożenia ścieżek przed domem, a innej do ułożenia podjazdu do garażu. Różnice wynikają z grubości kostki. Ogrodowe ścieżki, przydomowe chodniki i inne miejsca, w których odbywał się będzie jedynie ruch pieszy, mogą być wyłożone kostką o grubości 4 cm. Podjazdy garażowe i powierzchnie, po których jeździć będą samochody osobowe wymagają użycia kostki o grubości co najmniej 6 cm. Miejsca, które narażone są na większy nacisk, np. parkingi i dojazdy, po których poruszają się pojazdy ciężkie, np. ciężarowe, powinny być wyłożone kostką o grubości od 8 do 10 cm.

 

Możliwe wady

Kostka brukowa jest materiałem, którego wady widoczne są najczęściej już w trakcie użytkowania wyłożonej nią powierzchni. Z tego powodu warto zdecydować się na kostkę renomowanych producentów i dystrybutorów, np. https://www.bruk-bet.pl/produkty/kostka-brukowa. Zastosowanie materiału pochodzącego od sprawdzonego dostawcy minimalizuje ryzyko nietrafionej inwestycji.