Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Jak wyposażyć warsztat elektroniczny?

Jak wyposażyć warsztat elektroniczny?

Jak wyposażyć warsztat elektroniczny dla osób pragnących pracować przy znakomitej jakości umeblowaniu z szybkim dostępem do narzędzi oraz komforcie i ergonomiczności stanowiska?

Podstawą każdego warsztatu elektronicznego jest lutownica, ale czy wiesz jaka najlepiej posłuży do wykonywania Twojego zawodu? Na rynku jest bardzo wiele różnego rodzaj lutownic oraz urządzeń pomagających przy lutowaniu. Warto zwrócić uwagę na to, co lutujemy, jaką technologią, w jakiej temperaturze oraz jakim grotem. Podstawą w nowoczesnych lutownicach jest bezawaryjność oraz spełnianie norm technicznych.

Wybierając lutownicę do własnych potrzeb trzeba wiedzieć, ile chcemy przeznaczyć pieniędzy na zakup jej oraz ewentualnych akcesoriów, np. dodatkowe groty wymienne, spoiwa lutownicze, topniki, podajniki do cyny, statywy, tygle, podgrzewacze PCB i wiele innych. Dodatkowo warto skupić się na odpowiednim oświetleniu miejsca pracy. Wracając do stacji lutowniczych, jest wiele modeli o różnej mocy dającej różną temperaturę lutowania, możliwości mikroprocesorowego sterowania. Podzielić można je na stacjonarne stacje lutownicze oraz urządzenia do ręcznego montażu i demontażu. Wielofunkcyjne stacje lutownicze znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie użytkownikowi zależy na: bezawaryjnej pracy, możliwości szybkiej wymiany grota, niskich kosztów eksploatacji, spełnianiu norm technicznych oraz wykonywaniu połączeń w możliwie niskich temperaturach. Warto skupić się na zaletach urządzeń, które planujemy zakupić. Dodatkowym atutem lutownicy, powinno być wykonanie ESD (zabezpieczenie antystatyczne) nie pozwalające na tworzeniu się wyładowań elektrostatycznych. 

Wybór dostępnych grotów do lutowania jest również spory. Pozwala to na pracę z elementami przewlekanymi oraz montowanymi w technologii SMT i SMD. Dodatkowo warto skupić się na precyzji lutowania oraz stabilizacji temperatury. Jeśli ktoś myśli o stacji lutowniczej warto aby obudowa była trwała oraz posiadała regulowaną temperaturę oraz możliwość uśpienia albo automatycznego wyłączenia i włączenia.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Renex.