Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Jak zabezpieczyć teren budowy przed włamaniem i kradzieżą?

Jak zabezpieczyć teren budowy przed włamaniem i kradzieżą?

Otwarty i niezabezpieczony teren budowy to wręcz wymarzona okazja dla włamywaczy, którzy specjalizują się w kradzieżach tego typu. Mogą wówczas bez przeszkód kraść materiały budowlane, siatki ogrodzeniowe czy narzędzia. Jak niskim kosztem temu zapobiec?

Pies stróżujący - dobry pomysł?

Wielu sądzi, że pies stróżujący to najlepszy i najtańszy ochroniarz. Praktyka pokazuje jednak, że psy na budowach są często zaniedbane i wygłodzone, gdyż właściciele zapominają o tym, że trzeba zapewnić im pożywienie, wodę, ciepłą budę oraz opiekę weterynaryjną. Poza tym pies stróżujący w pewnym momencie przestaje być potrzebny. Mnóstwo takich niechcianych ochroniarzy trafia potem do schroniska.

 

Profesjonalna ochrona

System alarmowy czy monitorujący to środki ostrożności, których wdrożenie planujemy zwykle, gdy nasz nowo wybudowany dom stoi już w pełnej okazałości i lada chwila zamierzamy się do niego wprowadzić. Liczne przypadki grabieży na terenach budów sugerują jednak, że podpisanie umowy z firmą ochroniarską warto przedsięwziąć wcześniej.

Obecnie coraz popularniejsze są alarmy bezgłośne – złodziej nie wie, że został namierzony, tymczasem interwencja jest już w drodze. W wymierzaniu sprawiedliwości przydatny będzie zaś monitoring.

 

Proste sposoby na ochronę terenu budowy

A co, jeśli na tym etapie inwestycji nie chcemy powierzać swojego dobytku firmie zewnętrznej? Możemy sami zadbać o to, by zniechęcić złodzieja do interesowania się naszym terenem. Dwa najprostsze sposoby to założenie ogrodzenia oraz systemu oświetleniowego. Ogrodzenie jest bardzo często ostatnim elementem posesji, o jakie się troszczymy. Równie dobrze możemy postawić je już na początku.

Wystarczy zdać sobie sprawę z tego, ile możemy stracić nie zabezpieczając terenu, a pieniądze na solidny płot znajdą się na starcie. Zamontowanie oświetlenia może nas zaś kosztować mniej niż sądzimy, pod warunkiem że wybierzemy energooszczędne oświetlenie led sterowane przez czujniki ruchu (oświecające się tylko w momencie, gdy ktoś pojawi się na terenie budowy lub w jej bezpośrednim pobliżu).