Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Jak zadbać o zdrowie i życie w miejscu pracy?

Jak zadbać o zdrowie i życie w miejscu pracy?

Bezpieczeństwo ma ogromne znaczenie podczas wykonywania pracy. Stosowanie odzieży ochronnej zapobiega skutkom nieszczęśliwych wypadków. W tym artykule dowiesz się, jak zadbać o swoje zdrowie i życie w miejscu, gdzie pracujesz.

Nie tylko w wielkich halach produkcyjnych bezpieczeństwo i higiena pracy mają ogromne znaczenie. Niezależnie od miejsca pracy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy powinni być w pełni świadomi rozmaitych zagrożeń związanych z wykonywanymi przez nich czynnościami.

 

Stosowanie się do przepisów to absolutna podstawa

Najważniejsze jest stosowanie się do przepisów i regulacji, które odnoszą się do wszystkich zakładów pracy. Pracodawca, który tych przepisów nie zna i nie wprowadza ich w życie, naraża się na konsekwencje finansowe oraz karne. Pracodawca ma obowiązek w taki sposób organizować pracę, aby normy były spełnione, co często wiąże się z wprowadzeniem określonych procedur, a także z zakupem odpowiedniej odzieży ochronnej oraz innych przedmiotów, które mają chronić przed zajściem ewentualnego wypadku przy pracy.

Przestrzeganie przepisów jest szczególnie ważne w sytuacji, kiedy wykonywane przez pracowników zadania są niebezpieczne, np. dotyczy to pracy na wysokości. Wówczas konieczne jest nie tylko wprowadzenie szeregu zabezpieczeń, ale i oznakowanie terenu tablicami informacyjnymi, a także fachowe przeszkolenie pracowników i uzyskanie od nich zaświadczeń lekarskich o zdolności do pracy. W wielu przypadkach poza podstawowym szkoleniem pracownik powinien także posiadać określone uprawnienia.

Kwestia uprawnień jest szalenie ważna nie tylko przy pracy na wysokości, ale tak naprawdę wszędzie, gdzie pracownik musi obsługiwać różnego rodzaju maszyny czy urządzenia, chociażby takie jak wózek widłowy, suwnica, żuraw itd. Dopuszczenie do takich maszyn osób bez uprawnień jest oczywistym błędem pracodawcy.

Często bagatelizowaną kwestią jest odzież ochronna. To może być specjalne ubranie chroniące przed wysoką temperaturą, kaski, rękawice, wzmacniane obuwie czy też okulary przeciwodpryskowe. Szeroki asortyment odzieży ochronnej oferuje np. firma Majer Hurt.  Stosowanie odzieży ochronnej jest kluczowe przy takich pracach jak chociażby szlifowanie stali, obróbka termiczna lub chemiczna produktów. Ale odzież ochronna jest istotna także w halach, gdzie produkuje się żywność i ma się z nią bezpośredni kontakt. Jeśli pracodawca nakłada nakaz noszenia odzieży ochronnej i nam ją dostarcza - trzeba się do tego dostosować, gdyż jej brak nie tylko zagraża naszemu życiu i zdrowiu, ale w razie wypadku bez posiadania takiej odzieży wina leży po stronie pracownika. 

Wszystkie informacje co do bezpieczeństwa i higieny pracy powinny zostać przedstawione pracownikowi jeszcze zanim rozpocznie on pracę podczas specjalnego szkolenia. Jest ono obowiązkowe, ale i ważne po to, aby mieć świadomość, jakie praca niesie ze sobą zagrożenia i w jaki sposób można się przed nimi ustrzec.