Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Jaką dachówkę wybrać?

Jaką dachówkę wybrać?

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego domu, który chroni zarówno budynek, jak i jego mieszkańców. Ale oprócz spełniania tej ważnej roli, pokrycie dachowe naszego domu powinno także doskonale do niego pasować i nadawać mu uroku.

Jeśli chodzi o dachówki, to obecnie do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje - dachówki ceramiczne oraz betonowe. Pierwsze z nich są stosowane w polskiej architekturze już od wielu stuleci i cechują się ogromną trwałością. Dlatego też jest to materiał, który możemy znaleźć również na bardzo starych budynkach. Oprócz tej ważnej zalety, jaką jest trwałość dachówek ceramicznych, warto także zauważyć, że świetnie tłumią one hałas oraz nie wymagają konserwacji, co jest bardzo praktyczne.

Alternatywę dla dachówek ceramicznych stanowią natomiast te betonowe, które przede wszystkim są tańsze. Jeśli chodzi o wygląd, nie odróżniają się one znacząco od tych zrobionych z gliny. Ważną cechą dachówek betonowych jest także to, iż są one lżejsze oraz znacznie łatwiej jest je ułożyć.

Kiedy zdecydujemy się na rodzaj dachówki, którą chcemy zainstalować na naszym domu, pozostaje jeszcze kwestia wyboru wzoru oraz kolorystki. Producenci nie ułatwiają nam tego zadania, ponieważ w obydwu przypadkach przedstawiają nam oni naprawdę wiele możliwości. Zależnie od stylu naszego domu, możemy zdecydować się na zakup dachówek matowych albo z połyskiem. Obecnie w ofercie wielu firm znajdziemy także dachówki, które są specjalnie postarzane. Sporo problemu może nam sprawić także szeroka gama kolorów, z których z pewnością wybierzemy odpowiedni odcień pasujący do elewacji naszego domu.

 

Tomasz Kowalczyk