Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Kiedy i jak możemy powiększyć dom?

Kiedy i jak możemy powiększyć dom?

Potrzeba powiększenia domu może wynikać z różnych pobudek. Najczęściej jest związana z powiększeniem rodziny i koniecznością wydzielenia osobnej kondygnacji lub dodatkowych pokoi dla jej nowych członków. Kiedy można i opłaca się rozbudować dom?

 

Zgody i formalności

Sam fakt posiadania działki i stojącego na niej domu, nie uprawnia nas jeszcze do jego rozbudowy. Zanim zdecydujemy się na formę powiększenia konstrukcji (w dół lub w bok), musimy zajrzeć chociażby do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz do warunków zabudowy. Pamiętajmy, że nie mieszkamy w próżni. Nasza rozbudowa nie może pogarszać warunków mieszkaniowych sąsiadów (np. blokować im dostępu do światła) czy wpływać negatywnie na odbiór krajobrazu (np. przesłaniać widoku na góry, przez zbyt wysoką konstrukcję).

 

Do góry czy w bok?

Zakładając, że prawnie mamy dowolność w wyborze formy rozbudowy, możemy zastanowić się nad tym, co będzie bardziej rozsądne i opłacalne – powiększanie domu w bok czy w górę? Pierwsza opcja pozwala uniknąć znaczącej ingerencji w strukturę domu i podczas przeróbek nie wymusza na mieszkańcach wyprowadzki. Nową część można łatwo połączyć z już istniejącą. O ile nie ogranicza nas przestrzeń, mamy możliwość, de facto, znacznie rozbudować najbardziej użytkową część budynku, czyli parter. Pamiętajmy jednak, że większy dom, to tym samym pomniejszony ogród. Musimy więc dysponować dosyć sporą działką, by nie było nam żal przydomowej zieleni.

Poszerzając dom liczmy się również z koniecznością stawiania nowych fundamentów dla dobudówki. Czy jednak jest to bardziej skomplikowane i kosztochłonne, niż rozbudowa domu w górę? Stawianie dodatkowego piętra to często większy i wymagający większego zachodu problem. Wymaga na przykład dobudowania dodatkowych schodów. Najprostszym rozwiązaniem w przypadku chęci rozbudowy domu w górę, jest po prostu wyremontowanie i przekształcenie strychu.