Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Kilka faktów na temat drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych

Kilka faktów na temat drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych

Najogólniej biorąc, wyróżniamy drzwi wewnętrzne i zewnętrzne. Poznajmy kilka faktów na temat jednych i drugich.

Struktura drzwi

Drzwi zbudowane są ze skrzydła, które jest elementem ruchomym, oraz ościeżnicy, która jest elementem nieruchomym. Spełniają one wiele funkcji: pozwalają dostać się do pomieszczeń, chronią przed światłem, hałasem, utratą ciepła, włamaniem, pełnią funkcję przeciwpożarową, ewakuacyjną, ubogacają też elewację obiektu. Wyróżniamy następujące rodzaje drzwi: klasyczne, zawiasowe, obrotowe, wahadłowe, przesuwane, harmonijkowe, składane, rolowane, odchylane, odskokowo-przesuwne oraz odstawiane. W zależności od tego, z której strony znajdują się zawiasy, drzwi określa się jako prawe lub lewe, co mówi też o tym, z której strony się je otwiera.

 

Parametry drzwi

Drzwi powinny pasować pod względem stylistycznym do obiektu i jego pomieszczeń, ale też powinny bez zarzutu spełniać swoje podstawowe funkcje, dlatego warto zwracać uwagę na ich parametry. Pierwszy podstawowy parametr to wymiar. Oto wymiary standardowych drzwi: 90 centymetrów szerokości oraz 201 centymetrów wysokości bez elementu montującego, a z nim - 15 centymetrów więcej. Drugi podstawowy parametr to współczynnik przenikania ciepła U, który określa, w jakim stopniu drzwi przepuszczają ciepło. Średnia wartość U równa się 1-2/W/(m2*K). Współczynnik przenikania ciepła U wynosi więcej w drzwiach wewnętrznych niż w drzwiach zewnętrznych. Trzeci parametr to izolacyjność akustyczna, gdyż wszystkie w jakimś stopniu przepuszczają dźwięki. Średnia wartość izolacyjności akustycznej równa się 30 decybeli.

Dowiedz się więcej na: http://anexokna.pl/drzwi-drewniane/.