Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Kurs na operatora koparki – czy warto?

Kurs na operatora koparki – czy warto?

Operator koparki znajdzie zatrudnienie nie tylko podczas prowadzenia dużych prac budowlanych jak np. infrastruktura drogowa czy obiekty wielkogabarytowe, lecz także w budownictwie jednorodzinnym np. podczas wyrównywania terenu pod budowę domu.

Przyjrzyjmy się zatem czy warto podnieść swoje kwalifikacje i pokierować karierę zawodowa w kierunku operatora maszyn budowlanych.

 

Ile zarabia operator koparki?

Rok 2018 może być dość skomplikowanym okresem dla firm budowlanych, gdyż muszą się one zmierzyć z podwyżkami cen materiałów budowlanych (niektóre wzrosły nawet o 20% względem roku poprzedniego), a także brakami kadrowymi. Choć pensje w budownictwie rosną, podwyżki dotyczą przede wszystkim fachowców przeszkolonych z obsługi specjalistycznych maszyn budowlanych, jak np. operator koparki, dźwigu, spycharki. Zarobki pracowników na wspomnianym stanowisku są często decydującym czynnikiem, na podstawie którego przyszli operatorzy decydują się podjąć kurs na koparkę. Na podstawie raportu płacowego AG Test HR „Jesień 2015” możemy dowiedzieć się, że mediana wynagrodzeń operatora koparko-ładowarki wynosi 3 546 zł brutto. Warto zwrócić uwagę, że 25 proc. osób potrafiących obsługiwać wyspecjalizowane maszyny do robót ziemnych zarabia jednak nie więcej niż 3118 zł brutto miesięcznie, a kolejne 25 proc. nie otrzymuje mniej niż 3 870 zł brutto. Nie dysponujemy dokładnymi danymi na rok 2018, ale mamy solidne podstawy przypuszczać, że te pensje wzrosły. Zarobki w poszczególnych regionach kraju mogą się od siebie różnić. Czynnikami, które bardzo mocno wpływają na wynagrodzenie są najczęściej doświadczenie operatora, jego dodatkowe kwalifikacje, charakter prac budowlanych oraz wielkość firmy, w której znajdzie zatrudnienie. Z tego co udało nam się ustalić, w stolicy wynagrodzenie w wysokości 4 500 zł netto jest osiągalne bez konieczności wyjazdów służbowych i brania nadgodzin. Co więcej, osoby pracujące więcej niż 8 godzin dziennie i przemieszczające się po kraju w zależności od zleceń mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości dochodzącej do 5 500 zł na rękę. Podane kwoty dotyczą pracowników przedsiębiorstw, zupełnie inaczej mogą kształtować się zarobki osób prowadzących własną działalność gospodarczą i dysponujących własnym sprzętem.

 

Jak przygotować się na kurs na operatora koparki?

By rozpocząć kurs na koparkę przyszły operator powinien mieć ukończone 18 lat oraz posiadać wykształcenie przynajmniej podstawowe. Przed rozpoczęciem szkolenia musi także przedstawić zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do rozpoczęcia kursu i pracy na maszynach budowlanych. Uczestnik kursu na operatora koparki ma najczęściej możliwość odbycia szkoleń łączonych, podczas których zdobyć może wiedzę niezbędną do kierowania zarówno koparką, jak i koparko-ładowarką. Co ciekawe, posiadanie prawa jazdy kategorii B nie jest niezbędne, choć dobrze jeśli kandydat może się nim pochwalić. Podczas pracy na budowie może bowiem dojść do sytuacji, gdy potrzebne będzie przemieszczenie się pojazdem po drodze publicznej – wtedy konieczność posiadania prawa jazdy jest obowiązkowa. Dla pracodawców czynnik ten jest dość ważny podczas zatrudniania pracownika, warto więc zadbać także o ten aspekt, by zwiększyć swoje szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia.