Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Ocieplenie ścian od wewnątrz: jakie materiały wybrać?

Ocieplenie ścian od wewnątrz: jakie materiały wybrać?

W sytuacji braku możliwości ocieplenia ścian od zewnątrz, dobrym rozwiązaniem jest zrobienie tego od środka. Dzięki temu ograniczymy wydatki, ale niestety i przestrzeń mieszkalną.

Wybór materiałów do ociepleń wewnętrznych jest nieco okrojony. Możemy postawić na wełnę mineralną lub płyty z betonu komórkowego w formie bloczków.

Jeżeli wybierzemy pierwszy materiał, to czeka nas dość karkołomna i czasochłonna praca. Na początku należy zbudować stelaż, na którym zamontujemy płyty gipsowo-kartonowe (stelaż buduje się z profili aluminiowych). Mocuje się go w odległości 2 cm od ścian i sufitu, co pozwala odprowadzać parę wodną ze ścian i uniknąć zawilgocenia materiału izolacyjnego. Powstałą, dwucentymetrową przestrzeń wypełnia się wełną mineralną. Położenie tego typu okładziny ściennej nie wymaga prac mokrych. Wybierajmy wełnę, której współczynnik przewodzenia ciepła jest najmniejszy, a co za tym idzie – materiał jest cieńszy. To pozwala zaoszczędzić trochę przestrzeni mieszkalnej. Na koniec pozostaje nam już tylko instalacja płyt gipsowo-kartonowych.

Drugim materiałem, o którym warto wspomnieć, są bloczki z betonu komórkowego. To płyty wykonane z lekkiego betonu, dostępne w grubościach 5-20 cm i gęstości do 115kg/m³. W przeciwieństwie do wspomnianej wełny mineralnej, nie będziemy potrzebować paraizolacji, a sam montaż jest bardzo prosty, dzięki łatwo obrabialnemu materiałowi. Jako spoiwa w mocowaniu płytek używa się zaprawy tynkarsko-murarskiej, zwykle dostępnej u producenta bloczków. Po przyklejeniu płyt, całą powierzchnię pokrywa się siatką z włókna szklanego o gramaturze nie mniejszej, niż 140g/m². Zapobiegnie to ewentualnym uszkodzeniom mechanicznym bloczków i widocznym pęknięciom. Wyrównaną powierzchnię można pomalować lub wygładzić gipsem.

 

Andrzej Królak