Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Ogrzewanie pelletem – dlaczego warto kupić piec na pellet?

Ogrzewanie pelletem – dlaczego warto kupić piec na pellet?

Kto nie marzy o spędzaniu zimowych wieczorów, ogrzewając się przy cieple kominkowych płomieni? Jednak nie każdy może sobie pozwolić na prawdziwy kominek - czy to oznacza, że skazany jest tylko na centralne ogrzewanie?

Gdy nie mamy możliwości zainstalowania klasycznego kominka w naszym domu czy mieszkaniu, możemy zastosować najnowsze rozwiązania, jakimi jest na przykład koza na pellet. Dowiedz się więcej, dlaczego ta forma ogrzewania zdobywa coraz więcej zwolenników.

Coraz częściej spotykamy się z pojęciem „ogrzewanie pelletem”. Czym są piecyki na pellet i czy ten sposób palenia jest opłacalny i ekologiczny? Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na tę formę ogrzewania swojego budynku? Przedstawiamy plusy i minusy piecyków na pellet.

 

Pellet – co to takiego?

Pelletem nazywamy odpady z drewna, tj. trociny, wióry i inne tego typu pozostałości. Odpady te dokładnie się prasuje – w procesie tym nadaje się im odpowiedni kształt. Powstały w ten sposób granulat spala się wydajnie i ekologicznie – i, co najważniejsze, jest bezpieczny dla środowiska. Coraz więcej budynków ogrzewa się pelletem, ze względu na jego liczne zalety.

Piecyki na pellet łatwo się montuje, oprócz tego ich użytkowanie jest bezproblemowe i przyjemne.

 

Co zapoczątkowało modę na piecyki na pellet?

Piece te mają wbudowany system, który pozwala im na zautomatyzowaną pracę (którą w miarę konieczności i dla ułatwienia można sterować pilotem). Najnowsze modele pieców na pellet wyposażone są w czujniki temperatury (które mierzą temperaturę zarówno paleniska, jak i pomieszczenia).

 

Zalety pelletu

Liczba budynków ogrzewanych przez piece CO z wykorzystaniem pelletu rośnie w błyskawicznym tempie. Cechują się one wysoką funkcjonalnością, ergonomicznością i innowacyjnością, pellet w porównaniu do innych paliw jest materiałem niesamowicie tanim i wydajnym. Ogrzewanie nim opłaca się nawet w przypadku dużych powierzchni – ma to znaczący wpływ na oszczędność w budżecie domowym.

Funkcjonalność piecyków na pellet przejawia się, m.in. w automatycznym regulowaniu mocy ciepła – pomieszczenia ogrzewane są w takim stopniu, aby utrzymać w nich optymalną temperaturę. Oprócz tego każdy może ustawiać temperaturę według własnych preferencji. Dodatkowym atutem piecyków na pellet jest fakt, że nie musimy ciągle nadzorować ich pracy, ponieważ pracują one samoczynnie. Dzięki temu domownicy będą cieszyć się ciepłą atmosferą w swoim domu o każdej porze dnia i nocy. Pellet może być stosowany także w małych piecykach i kominkach – jednak należy pamiętać, że umieszczone w jednym pomieszczeniu, oddadzą ciepło tylko w wybranym otoczeniu. Poza tym piecyki te okażą się idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy nie mamy odpływu kominowego i nie istnieje możliwość zainstalowania tradycyjnego ogrzewania.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na praktyczność tego typu piecyków, ale również na ich oryginalny wygląd, który wzbogaci wnętrze naszego domu lub mieszkania.

 

ogrzewanie pelletem

 

Czy pellet zastąpi drewno?

Współczesna technologia oferuje nam nowoczesne rozwiązania także w branży ciepłowniczej. Innowacje mają na celu ulepszyć pracę urządzeń grzewczych, a także wpłynąć na ich stan wizualny, aby efektownie prezentowały się w salonie czy innym pomieszczeniu.

Kominki na pellet już od jakiegoś czasu z powodzeniem funkcjonują na rynku urządzeń grzewczych. Ich popularność podyktowana jest intuicyjną i prostą obsługą oraz wysokim komfortem użytkowania. Pellet jest tańszym tworzywem niż drewno opałowe, oprócz tego nie potrzebuje on zbyt dużo miejsca na przechowywanie, więc nie musimy specjalnie wygospodarowywać na niego dodatkowej przestrzeni.

 

Kozy na pellet

Koza na pellet okaże się idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy mamy zainstalowane centralne ogrzewanie, ale potrzebujemy jeszcze dodatkowego źródła ciepła – czy to ze względów praktycznych, czy tylko estetycznych.

Piecyk ten może kojarzyć się z przestarzałym sprzętem, użytkowanym przez naszych dziadków – nic bardziej mylnego! Koza na pellet może być pięknie i oryginalnie prezentującym się urządzeniem w naszym salonie czy innym pomieszczeniu. Współczesny rynek oferuje rozmaite modele – począwszy od klasycznych i stylizowanych na starodawne, po designerskie i nowoczesne urządzenia, które wkomponują się idealnie w modernistyczne wnętrza. Kozy na pellet stają się coraz bardziej pożądanym elementem - praktycznym i dekoracyjnym - w każdym nowoczesnym domu, ponieważ kojarzą się z prestiżem i wyszukanym smakiem gospodarza.

 

Design i funkcjonalność w jednym

Urządzenia takie można zainstalować w domku letniskowym, mieszkaniu typu studio, kawalerce, w biurach i gabinetach oraz innych tego typu obiektach czy pomieszczeniach. Są one najlepszym pomysłem dla niewielkich przestrzeni – zapewniają komfort użytkowania, zapotrzebowanie na ciepło i satysfakcję właściciela - z oryginalnego elementu wystroju i ergonomicznego zagospodarowania swoich czterech ścian. Szklane drzwiczki pozwalają na obserwowanie płomieni, a niewielkie wymiary piecyka na umieszczenie go w dowolnym miejscu.