Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Okna dachowe: jakie wybrać?

Okna dachowe: jakie wybrać?

Masz pokój na poddaszu i zastanawiasz się, jak go urządzić? Sprawą priorytetową jest zamontowanie odpowiednich okien. Jakie wybrać: obrotowe, uchylne, kolankowe, a może jeszcze jakieś inne?

Kiedy okna dachowe są potrzebne, a kiedy nie?

Jeśli planujesz wykorzystać poddasze do celów mieszkalnych, montaż okien dachowych (zwanych również połaciowymi) jest krokiem nieuniknionym. Chyba że nie zależy ci na świetle dziennym i gotów jesteś budzić się każdego ranka w nieprzeniknionych ciemnościach. Poddasza pozbawione okien z biegiem czasu stają się zazwyczaj składowiskiem niepotrzebnych rzeczy: różnego rodzaju kufrów, skrzynek, starych rowerów, zabawek dziecięcych, zakurzonych ksiąg… Takie miejsca odwiedzamy rzadko i jest nader wątpliwe, aby gęsty mrok oraz wszechobecny kurz czyniły zadość potrzebom mieszkalnym nawet najmniej wybrednego domownika. Dlatego też decyzja o zagospodarowaniu i zaaranżowaniu poddasza powinna być równoznaczna z decyzją o montażu okien dachowych.

 

Czy okna dachowe różnią się od zwykłych okien?

Jak najbardziej. Okna dachowe przepuszczają do 1,8 razy więcej światła niż zwykłe, montowane w ścianie. Ze zrozumiałych względów są również znacznie bardziej odporne na grad, a także na zalegający śnieg. Tę wyjątkową odporność okna dachowe zawdzięczają odpowiedniemu oszkleniu: składają się bowiem bądź z dwu szyb hartowanych, bądź też z szyby wewnętrznej oraz zewnętrznej, wzmocnionej folią. O wyższości okien dachowych nad ściennymi decyduje również ich nadzwyczajna szczelność, która chroni poddasze od wody spływającej po dachu wskutek intensywnych opadów deszczu lub śniegu.

 

Czym różnią się między sobą okna dachowe?

Przede wszystkim sposobem otwierania. Ze względu na to kryterium wyróżniamy okna dachowe:

  • obrotowe

Cieszą się największą popularnością. Sposób ich otwierania polega na odchyleniu dolnej części skrzydła okiennego na zewnątrz pomieszczenia, co powoduje, że górna część odchyla się w kierunku przeciwnym.

  • uchylne

Ich górna krawędź powinna znajdować się na wysokości głowy stojącego człowieka. Do otwierania ich i zamykania służą klamki zamontowane w dolnej części skrzydła.

  • obrotowo-uchylne

Łączą w sobie zalety obu poprzednich typów, ale właśnie dlatego są nieco droższe. Przy otwieraniu górna część skrzydła nie odchyla się tak mocno do wewnątrz, jak to jest w przypadku okien obrotowych.

  • rozwieralne

Zamontowane są na zawiasach przytwierdzonych do bocznej krawędzi ramy. Specjalna blokada zabezpiecza okno przed mimowolnym zamknięciem.

  • nierozwieralne

Jak sama nazwa wskazuje – nie otwierają się. Ich wyłączną funkcją jest dostarczanie światła dziennego. Montuje się je najczęściej w sąsiedztwie innych typów okien dachowych (w przeciwnym razie bardzo problematyczne byłoby ich mycie).

  • kolankowe

Są to okna montowane w pionowej ścianie między podłogą poddasza a samym dachem. Zazwyczaj tworzą jedną całość z innym typem okien dachowych.

 

Mamy więc do wyboru kilka opcji. Osoby, które mogą sobie pozwolić na większy wydatek, zdecydują się zapewne na szkło hartowane i wybiorą raczej okna obrotowo-uchylne niż obrotowe czy też uchylne. Ale sposób otwierania nie jest wcale kwestią pierwszorzędną – grunt to dobrej jakości szkło oraz brak usterek. Wszelkie zaniedbania techniczne przy montażu okien dachowych mogą narazić domowników na konieczność rychłego remontu. Dlatego należy korzystać z usług firm sprawdzonych i cieszących się dobrą opinią klientów.