Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Okna dwukomorowe – czym się charakteryzują?

Okna dwukomorowe – czym się charakteryzują?

W blokach, domach jednorodzinnych oraz w biurowcach montuje się najczęściej okna jednokomorowe (złożone z dwu szyb). Nie jest to jednak jedyna możliwa do wyboru opcja. O wiele lepsze okazują się okna dwukomorowe, na które składają się aż 3 szyby.

Koszty ogrzewania

Koszty ogrzewania zależne są w dużym stopniu od izolacyjności budynku oraz ilości ciepła ulatniającego się przez dach, wentylację, drzwi, ściany i… okna, przez które może wydostawać się na zewnątrz nawet 25% ciepła! Oszczędzanie przy montażu okien nie jest więc w żadnym wypadku wskazane, jako że straty poniesione w związku z ulatnianiem się ciepła z całą pewnością przewyższą te kilkaset złotych, które trzeba dołożyć, aby zapewnić swojemu mieszkaniu większą termiczność. Najlepiej zdecydować się na kupno termoizolacyjnych okien dwukomorowych.

 

Dlaczego warto zamontować okna dwukomorowe?

Chociażby przez wzgląd na energooszczędność. Standard energooszczędności okien określa się współczynnikiem przenikania ciepła (U); wynosi on 1,0 W/m2K. Szyba dwukomorowa wykracza poza ten standard, a co za tym idzie – przyczynia się do zmniejszenia kosztów związanych z ogrzewaniem budynku. Nieco wyższa cena okien z szybą dwukomorową zostaje więc w dalszej perspektywie czasowej skompensowana mniejszymi opłatami za rachunki.

 

Okna jedno- a dwukomorowe

Okno jednokomorowe składa się z dwu szyb, mających po 4 mm, a także z argonowego wypełnienia, które służy zatrzymaniu w pomieszczeniu ciepła. Ponadto jedną z tafli pokrywa się najczęściej powłoką niskoemisyjną, która przyczynia się jeszcze do zwiększenia U. Okno dwukomorowe, składające się z trzech tafli szkła, które odgraniczają od siebie dwie komory wypełnione argonem bądź też kryptonem, są o wiele skuteczniejsze w zatrzymywaniu ciepła. Przyczynia się do tego nie tylko większa liczba szyb; znaczenie ma tutaj również pokrywanie powłoką niskoemisyjną obu zewnętrznych tafli, a także fakt, że okno składa się z dwu komór, zapewniających większą ilość gazu.

 

Okna dwukomorowe w budownictwie energooszczędnym

Okna dwukomorowe (oferowane m.in. przez producenta okien VELUX) na stałe weszły już do budownictwa energooszczędnego. Są jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie izolacyjności budynku i utrzymanie w nim odpowiedniej temperatury. Dlatego też jeśli finanse ci na to pozwalają, nie powinieneś wahać się ani chwilę między oknami jedno- a dwukomorowymi. Nieco wyższy koszt zakupu tych drugich zostanie w przyszłości zrównoważony mniejszymi opłatami za ogrzewanie.