Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Płyta czy fundament - co wybrać?

Płyta czy fundament - co wybrać?

Podstawą każdej budowli jest oparcie jej na solidnym podłożu. W przypadku domów jednorodzinnych zamiast standardowych fundamentów możemy wybrać płytę fundamentową. Jakie są jej zalety?

Jej kariera rozpoczęła się w Szwecji w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, następnie upowszechniła się w całej Skandynawii, Japonii i Kanadzie, a więc w rejonach objętych ryzykiem wstrząsów sejsmicznych, o chłodnym klimacie i urozmaiconym podłożu, w których budowanie wymaga konstrukcji odpornej na ekstremalne warunki. Obciążenie na płycie fundamentowej rozkłada się na większą powierzchnię, niż przy tradycyjnych fundamentach korytarzowych, co zwiększa jej nośność, a przy tym nie wymaga przygotowań w postaci głębokich wykopów. Wystarczy zdjęcie humusu i warstwy nienośnej gruntu. Ma to niebagatelne znaczenie przy inwestycjach na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych, wysadzinowych i nasypowych. Nawet na tak niestabilnym podłożu płyta gruntowa spełnia znakomicie swoje zadanie, utrzymując równomiernie rozłożony ciężar konstrukcji, co zapobiega osadzaniu się budynku czy pękaniu jego ścian i osłabianiu struktury.

Warto wspomnieć też o właściwościach izolacyjnych. Poza akumulacją ciepła, zapobiega przenikaniu wilgoci, zatem idealnie sprawdza się przy budowie domów energooszczędnych.

W latach dziewięćdziesiątych coraz powszechniej stosowane w Polsce płyty fundamentowe najczęściej zamontowane miały podłogowy system grzewczy, tak też przyjęło się je postrzegać w powszechnej świadomości. Tymczasem płyta może, lecz nie musi być wyposażona we wszelkie niezbędne instalacje, dzięki czemu wykluczona zostaje konieczność podposadzkowego montowania ich na dalszym etapie inwestycji.

W zależności od podłoża, płyta może mieć od 10 do 35 cm grubości, wykonana być z betonu, warstw tłucznia lub żwiru, czasem wzmacnianych zbrojeniem ze stali żebrowanej.

Warto na koniec dodać, że istnieje projekt dofinansowania budowy domów na płycie, opracowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i związany z wytycznymi Unii Europejskiej odnośnie specyfiki energetycznej budynków.

 

RP