Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Poradnik: jak szlifować i polerować stal?

Poradnik: jak szlifować i polerować stal?

Obecnie stal jest jednym z najbardziej popularnych materiałów inżynierskich. Warto wiedzieć, w jakich warunkach łatwo poddaje się obróbce. W tym artykule dowiesz się, jak dobrze radzić sobie z polerowaniem i szlifowaniem stali.

To właśnie ze stali wytwarza się wiele rzeczy użytkowych, jak również części maszyn oraz urządzeń. Zastosowanie tego materiału jest bardzo szerokie. Zatem w jaki sposób sprawić, aby stal prezentowała się doskonale? Jak przeprowadzić szlifowanie oraz polerowanie stali nierdzewnej? Oto krótki poradnik.

Przede wszystkim zanim przystąpimy do wykonywania tych czynności, powinniśmy upewnić się, iż nasze stanowisko pracy jest odpowiednio posprzątane. Jeżeli chcemy zająć się szlifowaniem stali za pomocą urządzeń elektrycznych, na naszym miejscu pracy powinno znajdować się tylko niezbędne urządzenie oraz materiał, który chcemy obrabiać. Jeżeli na stole będą inne przedmioty, może zdarzyć się, iż nasza szlifierka zostanie przez nie uszkodzona lub, co gorsza, zahaczymy o nie i możemy się pokaleczyć. Dlatego pragnąc zachować wszelkie standardy bezpieczeństwa, powinniśmy najpierw zadbać o własne stanowisko pracy. Dopiero gdy upewnimy się, że jest ono posprzątane, możemy przejść do szlifowania.

Aby materiał nie przebarwiał się, powinniśmy pamiętać o tym, iż temperatura podczas szlifowania nie może przekroczyć 200 stopni Celsjusza. Wiele osób o tym zapomina i w efekcie dochodzi do nieestetycznych przebarwień, których nie da się już niczym usunąć. Poza tym prędkość obwodowa tarczy lub taśmy szlifierskiej powinna wynosić od 20 do 80 metrów na sekundę. To także zapobiegnie przegrzaniu się materiału.

Szlifowanie możemy podzielić na obróbkę zgrubną i wykańczającą. Warto zaopatrzyć się w niezbędne artykuły do szlifowania, które zapewnią nam komfort pracy, znaleźć je możecie m.in. tutaj. Należy wiedzieć, iż dla szlifowania zgrubnego wielkość ziarna powinna wynosić około 40, a prędkość obwodowa podczas pracy 25-60 metrów na sekundę. Z kolei dla szlifowania wykańczającego wielkość ziarna powinna wynosić od 80 do 120, a prędkość obwodowa 12-15 metrów na sekundę.

Następnym etapem prac jest polerowanie, które także może przyczynić się do powstania przebarwień. Aby temu zapobiec, powinniśmy pamiętać o tym, że maksymalna temperatura szlifowania wynosi 200 stopni Celsjusza. Istotna jest także odpowiednia wielkość ziarna: dopuszczalne rozmiary mieszczą się w granicach od 180 do 320 mm.

Wbrew pozorom szlifowanie stali nierdzewnej oraz jej polerowanie nie jest takie trudne. To właśnie dzięki tym zabiegom możemy nadać każdej stali wspaniały blask. Aby nie popełnić błędu w sztuce, powinniśmy przede wszystkim zastosować się do kilku powyższych rad, dzięki którym nasze prace przebiegną bez żadnych niespodzianek.