Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Praktyczne rozwiązania dla domów z tarasem

Praktyczne rozwiązania dla domów z tarasem

Taras to część posesji łącząca dom z ogrodem, zacierająca granicę między tym, co wewnątrz, a tym, co na zewnątrz. Dobrze dobrane drzwi tarasowe wzmagają to wrażenie, sprawiając, że tylko krok dzieli nas od otwartej przestrzeni. Pokój dzięki temu wydaje się większy i bardziej przestronny.

Drzwi tarasowe można podzielić na kilka rodzajów. Jednymi z najpopularniejszych, ale też najmniej wygodnych są drzwi rozwieralno-uchylne. Ich skrzydło zajmuje dużo miejsca w pokoju, ponadto wymagają wysokiego, przynajmniej pięciocentymetrowego progu. Zakłóca to harmonię aranżacji i wyraźnie wytycza granicę między wnętrzem a ogrodem.

Znacznie lepiej sprawdzają się drzwi przesuwne, które dzielą się na dwa typy.

 

  • Drzwi uchylno-przesuwne (PSK)

Konstrukcja drzwi uchylno-przesuwnych zakłada istnienie dwóch skrzydeł drzwi, z których jedno pozostaje nieruchome, drugie natomiast na wewnętrznej ramie zamocowane ma ukryte pod maskownicami wózki, które przy przesuwaniu przemieszczają się po szynie umocowanej do prowadnicy w dolnej części ościeżnicy. Przy montażu należy uważać, gdyż nieprawidłowe osadzenie ościeżnicy może wywoływać silne drgania podczas użytkowania drzwi, a one natomiast mogą stać się powodem choćby takich niedogodności, jak osypywanie się tynku ze ścian. Często zdarza się, że solidne osadzenie ościeżnicy wymaga kilkucentymetrowego progu, choć nie jest to regułą.

 

  • Drzwi podnoszono-przesuwne (HST)

Nie bez racji drzwi podnoszono-przesuwne uważane są za najbardziej komfortowe i estetyczne rozwiązanie, jeśli chodzi o okna tarasowe. Dają one możliwość przeszklenia całej ściany, dzięki czemu małe pomieszczenia wydają się przestronniejsze. Ruchome są oba skrzydła drzwi, przejście jest zatem duże i wygodne. Ponadto zaletą HST jest bardzo niski próg, wysoce pożądany ze względów zarówno estetycznych, jak i praktycznych. Brak progu, swoistej granicy między domem i ogrodem, potęguje wrażenie przestronności, w dodatku bardzo łatwo wyjechać na zewnątrz na przykład wózkiem. Tego typu okna przesuwne skonstruowane są w taki sposób, że skrzydło porusza się na rolkach po ukrytej w podłodze szynie. Obsługa całej konstrukcji nie wymaga wysiłku – przekręcenie klamki zwalnia blokadę, a samo wprowadzenie w ruch skrzydła drzwi odbywa się bez użycia siły.

Tarasowe okna przesuwne to eleganckie, nowoczesne rozwiązanie architektoniczne oraz element wnętrza, który cieszy oko i pełni ważną funkcję „przejścia” między domem i ogrodem. Są ciche i szczelne, wyposażone w system termoizolacji i dostępne w różnych kolorach, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Budując lub remontując dom warto wziąć pod uwagę tę opcję i dobrać najodpowiedniejszą dla wnętrza wersję.