Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Rodzaje ogrodzeń idealne do szeregowców

Rodzaje ogrodzeń idealne do szeregowców

Domy w zabudowie szeregowej to dzisiaj coraz częściej wybierane rozwiązanie w mieszkalnictwie. Jest to bardzo uniwersalny wybór, dlatego wielu młodych ludzi wybiera taką zabudowę na swoje pierwsze mieszkanie.

Ogromną zaletą szeregowców jest komfort posiadania własnego domu i jednoczesnego mieszkania na osiedlu. Bo przecież szeregowa zabudowa to zawsze przynajmniej kilka domów, które oddzielają jedynie ogrodzenia. No i właśnie przechodzimy do sedna sprawy, a mianowicie kwestii zapewnienia sobie prywatności. Bo plusem osiedli domków jednorodzinnych jest posiadanie miłych sąsiadów, ale problem pojawia się wówczas, kiedy ktoś nazbyt często zagląda sąsiadom za płot. Domki szeregowe zawsze są ogrodzone, ale każdy we własnym zakresie wybiera sobie rodzaj ogrodzenia.

 

Najczęściej wybierane rodzaje ogrodzeń na osiedlach domków szeregowych

Planując zamieszkanie w domku o szeregowej zabudowie, musimy się zastanowić nad wyborem najlepszego rozwiązania zapewniającego nam dozę prywatności. W tym celu warto przejrzeć katalogi firm produkujących ogrodzenia posesyjne. Najczęściej wybiera się takie bramy i przęsła, które będą się po prostu pięknie prezentować. Od razu możemy napisać, że ogrodzenia betonowe nie są popularne na osiedlach, gdzie za dom trzeba wydać kilkaset tysięcy złotych. Ten rodzaj ogrodzeń z pewnością zasłoni dokładnie całą posesję, ale przecież nie chodzi o to, żeby budować mury. W większości przypadków musi być styl, klasa i elegancja. Cechy te spełniają na pewno ogrodzenia panelowe, które, jak sama nazwa wskazuje, składają się z łączonych paneli. Można wybierać pomiędzy bardziej bądź mniej zakrywającymi teren wokół domu. Są to uniwersalne rodzaje paneli, które montuje się na słupkach. Można taką konstrukcję wykorzystać jako ogrodzenia frontowe, czyli takie, które będzue reprezentować posesję od strony wejścia na nią. Zalety takiego wyboru to na pewno nowoczesny wygląd, a także bezpieczeństwo. Panele ogrodzeniowe zdecydowanie utrudniają też przedostanie się na posesję, zwłaszcza że większość jest wykończona kłującymi elementami u góry.

 

Kierując się kosztami, warto postawić na beton

Wspomnieliśmy o ogrodzeniu betonowym, które zasłoni dokładnie wszystko przed ciekawskim okiem sąsiadów. Beton jest też najtańszym surowcem. Wobec tego każdy, kto patrzy na koszty, może na początek zainstalować właśnie płot betonowy. Efekt wizualny jest mniej niż mierny, ale zaoszczędzimy trochę być może na coś ważniejszego. Zamontowanie wokół domu ogrodzenia panelowego też nie pochłonie majątku. Szczególnie jeśli postawimy na materiały niższej jakości. Ważne, żeby wybrać takie, które się będą elegancko prezentować. Odgrodzenie się od sąsiadów powinno być wykonane na poziomie pasującym przynajmniej do prestiżu danego osiedla. Wiadomo jednak, że nie zawsze wystarczy pieniędzy na dobrej jakości ogrodzenie, bo jest wiele innych priorytetów. Ekonomicznym rozwiązaniem może się okazać zwykła siatka panelowa. Nie jest ona może nazbyt elegancka, ale na pewno wygląda schludnie i klasycznie.

 

Odgrodzenie się siatką to dobre rozwiązanie tymczasowe

Kiedy dom pochłonął mnóstwo środków wewnątrz, pojawia się przymus tymczasowego odgrodzenia się od innych posesji. Ekonomicznie i tymczasowo można zrobić to siatką panelową. Jest to konstrukcja łatwa i szybka w montażu. Łatwo ją również potem zdemontować, kiedy przyjdzie czas na zrobienie już finalnego grodzenia. Nie będzie to może najpiękniejsze ogrodzenie frontowe, ale przecież to będzie tylko tymczasowe rozwiązanie. Trzeba wiedzieć o tym, że ogrodzenia posesyjne w ogóle nie należą do tanich. Za jeden metr bieżący można zapłacić nawet kilkaset złotych. Domki szeregowe są piękne i drogie, a ich wykończenie wewnątrz to jeszcze większe koszty. Dlatego wybór ogrodzenia to bardzo często najmniej istotna kwestia. Wybór ogrodzeń posesyjnych jest ogromny, a każdy rodzaj charakteryzuje się inną jakością, trwałością oraz ceną.

 

Odgrodzenie swojej posesji jest też kwestią bezpieczeństwa

Wybierając rodzaj grodzenia, należy pamiętać też o kwestiach bezpieczeństwa. Wysokie ogrodzenia betonowe będzie trudno pokonać, ale siatka panelowa z kolcami u góry też będzie nie do przeskoczenia. Bezpieczne należy wybrać przede wszystkim ogrodzenia frontowe, bo przecież najczęściej są one od strony drogi osiedlowej. Nasz wybór, który jest najbardziej uniwersalny i niezbyt drogi, to ogrodzenia panelowe. Są naprawdę w przystępnej cenie, wyglądają bardzo estetycznie i przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo. Wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj paneli ogrodzeniowych, które wykończone będą w utrudniające ich przeskoczenie kolce. Można je kupić w sklepach i marketach budowlanych, a można również zamówić je na konkretny wymiar. Indywidualnie produkowane będą oczywiście odpowiednio droższe. Jeśli budżet na ten cel jest mocno ograniczony, to tymczasowo można zdecydować się na panele uniwersalne.