Tu jesteś: Boomhouse.pl - Dom jak marzenie  »  Budownictwo  »  Z czego składa się instalacja elektryczna w domu?

Z czego składa się instalacja elektryczna w domu?

Instalacja elektryczna jest niezbędnym wyposażeniem każdego mieszkania, umożliwia bowiem korzystanie ze źródeł zasilania energii. Czy zastanawiałeś się kiedyś, z czego się składa?

Nie we wszystkich budynkach instalacje elektryczne wyglądają tak samo. W inną instalację będzie zaopatrzony dom jednorodzinny stojący na obrzeżach miasta, w inną gigantyczna fabryka ulokowana w sercu roztętnionej aglomeracji. Wielkość budynku, jego usytuowanie, a także liczba znajdujących się w nim urządzeń elektrycznych — są czynnikami różnicującymi poszczególne instalacje elektryczne. W poniższym artykule weźmiemy pod lupę wyłącznie instalacje zakładane w budynkach mieszkalnych.

 

Anatomia instalacji elektrycznej

 

Przyłącze

Aby instalacja elektryczna spełniała swoje zadanie, musi być podłączona do zewnętrznej sieci zasilającej. Pierwszym komponentem, na który zwrócimy więc uwagę, będzie przyłącze. Jest to, mówiąc najprościej, odcinek linii elektrycznej łączący zewnętrzną sieć zasilającą ze złączem znajdującym się w budynku. Wyróżniamy przyłącza kablowe oraz napowietrzne. W przypadku tego pierwszego kabel stanowiący przyłącze wprowadza się do budynku, a następnie przedłuża się go dalej, do następnego w kolejności. Jest to tzw. układ magistralny. Przyłącze napowietrzne natomiast polega na tym, że na zewnątrz budynku montuje się przewody (ustaliwszy uprzednio, na jakiej wysokości mają się znajdować), a następnie doprowadza się do nich przyłącze. Z jednego przyłącza mogą korzystać aż 3 klatki schodowe!

 

Złącze

Drugim elementem, o którym już powyżej napomknęliśmy, jest złącze. Jak sama nazwa wskazuje, łączy on instalację elektryczną z przyłączem. Złącze powinno się znajdować w ogólnodostępnym miejscu, które zarazem przystosowane będzie do określonego rodzaju przyłącza. Jeśli budynek jest zasilany w energię z linii napowietrznej, złącze mieści się najczęściej wewnątrz budynku. Rzadziej na zewnętrznej ścianie budynku we wnęce lub skrzynce przyściennej — i to tylko wówczas, jeśli to pierwsze rozwiązanie nie jest możliwe. Przyłącze kablowe zaś wymaga bezwzględnie umiejscowienia złącza w miejscu ogólnodostępnym, np. w pobliżu klatki schodowej. Dzięki takiemu dogodnemu umiejscowieniu będzie można połączyć je z rozdzielnicą, której poświęcimy następny akapit.

 

Rozdzielnica

Rozdzielnica jest agregatem urządzeń i podzespołów elektroenergetycznych, których naczelnym zadaniem jest rozdzielanie energii elektrycznej pomiędzy różne pomieszczenia w budynku. Poza tym stanowi coś na kształt zabezpieczenia przed niepożądaną ingerencją osób trzecich w funkcjonowanie instalacji elektrycznej. Powinna spełniać uregulowane przepisami standardy bezpieczeństwa, które wyznaczają m. in. rodzaj oraz jakość materiałów, z których powinna być wykonana. Poza tym zaleca się, aby rozdzielnica była zamykana na klucz lub posiadała jakieś inne zabezpieczenie. Szeroki wybór różnych rozdzielnic znajdziesz tutaj:  http://el12.pl/rozdzielnice-i-obudowy,k241.